Zniesienie pandemicznych ograniczeń pozwoliło Warmińsko-Mazurskiemu Oddziałowi Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Olsztynie zorganizować „na żywo” Festiwal „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego. Pierwsza cześć XVII edycji tego festiwalu promującego twórczość narodową i regionalną, pieśni hymniczne i twórczość współczesnych kompozytorów odbyła się w czwartek i piątek (2-3.06) w Olsztynie.
Festiwal, tradycyjnie, rozpoczął się 2 czerwca (czwartek), w rocznicę prawykonania pieśni hymnicznej „O Warmio moja miła”, znanej również jako Hymn Warmiński, do której muzykę skomponował Feliks Nowowiejski, a która stała się nieoficjalnym hymnem Warmii i oficjalnym hymnem i hejnałem Olsztyna. Podczas zorganizowanego w bazylice konkatedralnej św. Jakuba koncertu chóralno-organowego publiczność mogła m.in. usłyszeć prawykonanie utwory Anny Barszcz „Ne timeas” na 4-głosowy chór mieszany a capella w wykonaniu chóru Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego im. prof. Wiktora Wawrzyczka pod dyrekcją Katarzyny Bojaruniec. Anna Barszcz jest laureatką 1. miejsca w X Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego.
W bazylice wystąpili także mezzosopranistka Agnieszka Dziewulska-Pawłowska przy akompaniamencie Ewy Wankiewicz i Zespół Wokalny in Via pod dyrekcją Katarzyny Bojaruniec. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu Jarosław Ciecierski wykonał na organach „Dumkę” Feliksa Nowowiejskiego i Hymn Warmiński.
W piątek (3.06) w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie odbył się drugi z festiwalowych koncertów. Przed zgromadzoną w salach kopernikowskich publicznością wystąpili: Chór Collegium Baccalarum pod dyrekcją Agaty Wilińskiej przy akompaniamencie Wiktora Żołnierka oraz sopranistka Magdalena Tokajuk z towarzyszeniem Michała Tyczyńskiego.
Ciekawostką piątkowego koncertu była obecność w składzie Chóru Collegium Baccalarum dwóch Ukrainek: Aliny Cholodnej (skrzypaczki i chórzystki) i Marii Usenko (wokalistki i kompozytorki). Nowe członkinie chóru zostały zaproszone do udziału w Collegium Baccalarum po tym, jak po barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę zmuszone były opuścić swoją ojczyznę i zamieszkać w Polsce, na Warmii i Mazurach. Obie Ukrainki w Polsce zaangażowały się w działalność kulturalną i animowanie działań wśród obywateli Ukrainy mieszkających w ośrodkach w naszym regionie.
Druga część XVII Festiwalu „O Warmio moja miła” - konkurs zespołów i koncert galowy - odbędzie się 12 czerwca (niedziela) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie. Początek konkursu zespołów o godz. 11.00, zaś gala zaplanowana została na godz. 16.00.
Z D J Ę C I A
F I L M Y