Dzisiaj (28.05) w południe w olsztyńskim Parku Jakubowo rozpoczęła się jedenasta edycja festynu rodzinnego „Magiczny Park Jakubowo”. Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia jest działające na Zatorzu Stowarzyszenie „Nasze Jakubowo”, a wśród licznej grupy współorganizatorów i sponsorów imprezy są m.in. Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
- W 2012 roku, na 150-lecie założenia Parku Jakubowo, zrobiliśmy pierwszy festyn. Powiedziałam wtedy, że festyny będziemy robili co roku. I jak „z bicza trzasło” minęło 10 lat - powiedziała otwierając dzisiejszy festyn Zdzisława Łukaszewska, prezeska Stowarzyszenia „Nasze Jakubowo”.
- Ja pamiętam ten park z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, widzieliście Państwo, jak ten park wyglądał kilka lat temu. Teraz, dzięki temu, że zaczęliśmy organizować festyny, że zaczęliśmy pisać projekty do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, dzięki Państwa obecności i wsparciu, dzieje się w parku to, co się dzieje. Park mamy już pięknie odnowiony, mamy plac zabaw, mamy odnowioną scenę. Staramy się zrobić jak najwięcej.Dzisiejszy festyn rozpoczął występ maluchów z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Olsztynie, potem wystąpił zespół śpiewaczy „Pokolenia” z Biesala. W programie festynu były jeszcze inne występy artystyczne, w tym chóru „Tęcza”, Pawła Jaszczuka, Waleriana Ostrowskiego, Joanny Kondrat i zespołu „Czerwony Tulipan”.
Na terenie festynu swoje stoiska promocyjne utworzyli m.in. terytorialsi z Olsztyna, Koło Gospodyń Wiejskich z Bisala, Stowarzyszenie „Nasze Jakubowo”, ciepłownicy i pisarka Helena Piotrowska. Swój sprzęt, oprócz terytorialsów, zaprezentowali także policjanci, strażnicy miejscy, strażacy i ratownicy medyczni.
Ciekawostką festynu była prezentacja makiety pomnika Hołdu Pruskiego w Olsztynie, jaki ma stanąć w Parku Podzamcze w 2025 roku, na 500. rocznicę złożenia hołdu polskiemu królowi przez księcia Hohenzollerna. Jak zapewnił nas sekretarz Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Hołdu Pruskiego w Olsztynie, Remigiusz Dobkowski, uzgodnienia i przygotowania do budowy pomnika są bardzo zaawansowane. M.in. wiadomo, gdzie pomnik stanie (w miejscu dawnej Bramy Młyńskiej średniowiecznych fortyfikacji Olsztyna) i z jakiego materiału będzie wykonany (mosiądz). Będzie to dość pokaźnych rozmiarów monument, bowiem postaci będą miały około 3 metrów wysokości. Koszt pomnika szacuje się na ok. 1,5 mln złotych. Członkowie komitetu apelują do mieszkańców Olsztyna o wsparcie publicznej zbiórki na ten cel, jaka prowadzona jest m.in. w Internecie.
Z D J Ę C I A
F I L M Y