We wtorek (31.05) Irena Petryna po raz ostatni wejdzie do swojego dyrektorskiego gabinetu w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie (dawniej Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc). Po 17 latach nieprzerwanej pracy na stanowisku dyrektora i po 52 latach pracy zawodowej odchodzi na zasłużoną emeryturę. Dzisiaj (26.05) pani dyrektor uroczyście pożegnała się z obecnymi i byłymi zwierzchnikami, pracownikami i branżowymi partnerami. Pożegnalne spotkanie było okazją do przypomnienia zawodowej i politycznej kariery Ireny Petryny, jej niemałych osiągnięć zawodowych i działalności społecznej.
Irena Petryna jest absolwentką wydziału rolnego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W fotelu dyrektora obecnego Warmińsko-Mazurskiego Centrum Chorób Płuc w Olsztynie zasiadła w maju 2005 roku. Wcześniej pracowała w zawodzie nauczyciela m.in. w Zespole Szkół Zawodowych w Olsztynku, w Zbiorczej Szkole Gminnej w Olsztynku i w Szkole Podstawowej w Waplewie. Nauczycielską karierę przedzieliła praca w Sejmie RP jako zawodowy poseł w latach 1993-1997. Od 1998 do 2002 roku była radną Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego i pełniła funkcję wicemarszałka województwa. W 2002 r. została szefową Warmińsko-Mazurskiej Kasy Chorych, a następnie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2005 roku zarząd województwa powierzył jej stanowisko dyrektora szpitala pulmonologicznego w Olsztynie.
Społecznie Irena Petryna jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Forum Kobiet, członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego i członkiem zarządu wojewódzkiego Ochotniczej Straży Pożarnej w Olsztynie. Politycznie związana jest z Polskim Stronnictwem Ludowym jako członek tej partii.
Bohaterka dzisiejszego wydarzenia w Centrum Chorób Płuc może pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi, o czym można było przekonać się m.in. z przygotowanego na dzisiejszą uroczystość filmu jej poświęconego. Wśród tych sukcesów można wymienić budowę szkoły podstawowej wraz z salą gimnastyczną w Waplewie, doprowadzenie do restrukturyzacji upadającej Spółdzielni Ogrodniczo Pszczelarskiej w Olsztynku, w której dzisiaj funkcjonuje fabryka Tymbarka, współudział w utworzeniu zakładu radioterapii przy Centrum Onkologii szpitala MSWiA w Olsztynie, a przede wszystkim uczynienie ze zdegradowanego szpitala pulmunologicznego w Olsztynie wiodącego ośrodka diagnozowania i leczenia wszystkich chorób układu oddechowego.
Za swoje dokonania Irena Petryna była wielokrotnie wyróżniana. Ostatnie (jak na razie) wyróżnienie - nadaną przez Ministra Zdrowia odznakę honorową „Za zasługi w ochronie zdrowia” - wręczył dzisiaj wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski. Nie zabrakło też ciepłych słów, kwiatów i upominków od innych uczestników dzisiejszej uroczystości, m.in. od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, starosty olsztyńskiego Andrzeja Abako, przewodniczącego Rady Miasta Olsztynka Andrzeja Wojdy, metropolity warmińskiego abpa Józefa Górzyńskiego, ordynariusza eparchi olsztyńsko-gdańskiej cerkwi greckokatolickiej bpa Arkadiusza Trochanowskiego, a także współpracowników i podwładnych odchodzącej na emeryturę pani dyrektor.
Uroczystość pożegnania zarejestrowaliśmy kamerą wideo i aparatem fotograficznym, a filmy i zdjęcia udostępniamy naszym czytelnikom.
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, Irenę Petrynę na stanowisku dyrektora Centrum Chorób Płuc w Olsztynie zastąpi Wioletta Śląska-Zyśk, która jako wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego w poprzedniej kadencji samorządu nadzorowała funkcjonowanie podległych samorządowi województwa placówek służby zdrowia. Wioletta Śląska-Zyśk została wyłoniona przez komisję konkursową i w najbliższym czasie wniosek o jej powołanie na stanowisko dyrektora zostanie przedłożony zarządowi województwa do akceptacji. Wielce prawdopodobnym jest, że Wioletta Śląska-Zyśk obejmie nowe stanowisko już 1 czerwca br.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :