Jak już informowaliśmy, synagoga w Barczewie została zwycięzcą warmińsko-mazurskiej edycji I Konkursu Nasz Zabytek, zorganizowanego przez Fundację Most the Most, której fundatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Efektem tego sukcesu będzie grant w wysokości nawet 1 mln złotych na rewitalizację tego unikalnego zabytku - jedynej ocalałej na Warmii i Mazurach żydowskiej synagogi. Dzisiaj (23.05) synagogę w Barczewie odwiedzili przedstawiciele fundacji i starosta olsztyński, by porozmawiać z mieszkańcami Barczewa i powiatu olsztyńskiego o pomysłach na rewitalizację zabytku i rozszerzenie jego obecnej funkcji społecznej.
Spotkanie z mieszkańcami poprzedziła konferencja prasowa z udziałem Brygidy Ślabskiej - prezes zarządu Fundacji Most the Most, Andrzeja Abako - starosty olsztyńskiego, Andrzeja Maciejewskiego - burmistrza Barczewa i Krystyny Szter - kuratora Powiatowej Galerii Sztuki Synagoga w Barczewie.
- Konkurs Nasz zabytek jest sztandarowym konkursem naszej fundacji - powiedziała Brygida Ślabska.
- Organizujemy go w kolejnych województwach w całej Polsce. Założenie jest takie, że w każdym województwie pojawiamy się raz w roku. Bardzo cieszymy się, że na Warmii i Mazurach wygrała synagoga w Barczewie. Szczególne gratulacje chcemy złożyć mieszkańcom, bo to dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali w konkursie, dziś możemy się spotkać i rozmawiać o tym, co tu się będzie wspaniałego działo.Jak wyjaśniła prezes Ślabska, ideą konkursu jest pobudzanie w mieszkańcach poszczególnych województw przekonania, że od nich bardzo wiele zależy, że jeżeli się zaangażują, to mogą się dziać rzeczy niezwykłe.
Powiat olsztyński jest właścicielem synagogi w Barczewie od lipca ubiegłego roku. Wcześniej było tam muzeum, a potem obiekt należał do Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze.
- Niecały rok, a już mamy taki sukces - cieszył się starosta Andrzej Abako.
- Dzięki Fundacji Most the Most i dzięki pomysłowi na nasz zabytek mogliśmy uczestniczyć w konkursie, który okazał się dla nas zwycięski. Tego sukcesu by nie było, gdyby nie mieszkańcy Barczewa i powiatu olsztyńskiego, którzy stanęli naprawdę na wysokości zadania i chyba oczarowali cały zarząd fundacji swoimi pomysłami i chęcią rewitalizacji synagogi. Cieszę się bardzo, bo to miejsce jest wyjątkowe.Starosta chciałby, aby środki przyrzeczone przez fundację m.in. umożliwiły korzystanie z pomieszczeń synagogi przez okrągły rok. Teraz nie jest to możliwe, bowiem obiekt nie jest ogrzewany. Udostępniany jest publiczności tylko w miesiącach letnich.
- W ramach rewitalizacji wprowadzimy pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe - mówił starosta.
- Mam nadzieję, że „nowoczesnością” wprowadzoną w zabytek spowodujemy, że otworzymy go na 12 miesięcy w roku.Starosta liczy, że te prace zostaną przeprowadzone już w następnym, 2023 roku.
Jednak prace budowlane w synagodze to nie jedyna część projektu. Konieczne jest też zebranie pomysłów na rozszerzenie obecnych funkcji społecznych obiektu, który obecnie służy przede wszystkim jako galeria sztuki. Te pomysły zbierane będą do 6 czerwca br. Potem pochyli się nad nimi komisja konkursowa, która we współdziałaniu ze starostą i wojewódzkim konserwatorem zabytków wybierze te, które w synagodze będą mogły być zrealizowane. Potem zostanie podpisana umowa pomiędzy fundacją a powiatem olsztyńskim, w której starosta zobowiąże się do wdrożenia i realizacji nowych funkcji synagogi przez okres co najmniej 7 lat.
Pomysły na nowe funkcja barczewskiej synagogi można zgłaszać przez stronę internetową fundacji: www.mostthemost.pl. Tam w zakładce Nasz zabytek - warmińsko-mazurskie znajduje się odpowiedni formularz zgłoszeniowy. Zgłoszeń można też dokonywać telefonicznie pod numerem telefonu +48 517 884 088 lub 22 47 55 111 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.
Z D J Ę C I A
F I L M Y