(Fot. UM)
Urząd Miasta udostępnił szczegółowe wyniki badania opinii społecznej, dotyczącego losów Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Na podstawie odpowiedzi olsztynian oraz opinii przedstawionych przez naukowców oraz organizacje kombatanckie i senioralne prezydent Olsztyna zdecydował o nieprzenoszeniu monumentu oraz o opatrzeniu go szczegółowym, edukacyjnym opisem.
Badanie zostało zrealizowane między 19 a 28 kwietnia bieżącego roku na reprezentatywnej próbie 1001 pełnoletnich mieszkańców Olsztyna. To oznacza, że - w myśl definicji - jest to próba, która możliwie najpełniej odzwierciedla strukturę populacji statystycznej, z której pochodzi.
Przeprowadzone było metodą ankiety CATI, czyli telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo. Ten sposób uchodzi za jedną z najrzetelniejszych metod weryfikacji opinii.
Badanie przeprowadziła Fundacja Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. To pracownia istniejąca na rynku od 2015 roku. Z jej badań korzystało i korzysta szereg podmiotów: samorządy, media (m.in. Telewizja Polska, Polsat, Rzeczpospolita), banki (m.in. PKO BP, BGK), koncerny handlowe, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. IBRiS zrealizował ponad pół tysiąca badań, został wyróżniony m.in. za najbardziej trafny sondaż przed I turą wyborów prezydenckich w 2015 roku czy za najbardziej trafny sondaż przed wyborami samorządowymi w 2018 roku (okazał się trafniejszy w porównaniu z wynikami sondażu exit poll).
Ogólne wyniki badania opinii prezentujemy na grafice. Szczegółowe rezultaty oraz stanowisko prezydenta Olsztyna ws. pomnika Dunikowskiego natomiast dostępne jest na stronie Urzędu Miasta Olsztyna pod adresem https://olsztyn.eu