W Domu Polskim, siedzibie Instytutu Północnego w Olsztynie, odbyło się wczoraj (20.05) spotkanie autorskie z Moniką Wysocką-Kawą i Szymonem Kawą, które poprowadziła Marcelina Zaniewska. Spotkanie dotyczyło wydanej w grudniu minionego roku książki i audiobooka „Olsztyński tryptyk. Saga o rodzinie Wysockich”.
Prace nad książką rozpoczęły się w 2019 roku. Szymon Kawa zgłosił się do uczestnictwa w projekcie edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku”, będąc wtedy uczniem VIII klasy szkoły podstawowej i wolontariuszem fundacji Szalony Krasnolud. W ramach konkursu napisał pracę „Domy, których nie ma... Z ziemi polskiej do Polski”, w której omówił losy swojego pradziadka Józefa Wysockiego - weterana II wojny światowej Józefa, oraz kuzyna Józefa - Witolda Wysockiego - żołnierza Armii Krajowej, łagiernika. Panowie pochodzili z przedwojennej Litwy, jednak sporą część swego życia złączyli z Olsztynem, w którym się po latach „spotkali”.
Praca Szymona zainspirowała jego mamę, Monikę Wysocką-Kawę - prezes fundacji Szalony Krasnolud, do pogłębienia wiedzy na temat przodków, co zaowocowało uzupełnieniem historii kuzynów Wysockich o losy ich żon: Witolda - Ireny Wysockiej z domu Barzdo - łączniczki Armii Krajowej, łagierniczki oraz Józefa - Stanisławy Wysockiej z domu Kozioł - więźniarki obozu koncentracyjnego w Potulicach.
Prace rozszerzono także o kolejne elementy, które stały się fundamentem projektu stypendialnego zgłoszonego w 2020 roku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej. Projekt ów zakładał:
» Przygotowanie opracowania literackiego i zgłoszenie go do programu „Mozaika Kultur” Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Materiał składa się z trzech części (tryptyku):
- poszerzonej pracy „Domy, których nie ma... Z ziemi polskiej do Polski”,
- scalonych fragmentów Trybuny Akowców Wileńskich „Wiano”, w której publikowane były w częściach wspomnienia Witolda Wysockiego, w zbiór jego wspomnień z dodatkowymi komentarzami upowszechniającymi wiedzę o łagrowych losach Kresowiaków,
- opracowanego pamiętnika Stanisławy Wysockiej pisanego przez nią ręcznie w latach 2015-2017 - z dodatkowymi komentarzami upowszechniającymi wiedzę o lagrowych losach Polaków,
» Stworzenie projektu gry planszowej „Śladami przodków”, w której gracze wcielają się w postaci z publikacji: Józefa, Witolda, Irenę i Stanisławę, oraz podążają ich śladami do Polski (mapę do gry przygotował dr Marcin Sobiech z EXGEO Professional Map)
» Zdigitalizowanie projektu gry „Śladami przodków” i upowszechnienie jej na stronie www.szalonykrasnolud.pl.
Po zrealizowaniu powyższego przedsięwzięcia autorzy przystąpili do kolejnego - „Olsztyński tryptyk - audiobook”, który jest kontynuacją poprzedniego projektu. Dwie z trzech części publikacji - „Wspomnienia Witolda Wysockiego” i „Życiorys Stanisławy Wysockiej z domu Kozioł” - opracowano w formie audiobooków, które następnie udostępniono na stronie fundacji Szalony Krasnolud na zasadzie wolnej licencji, tj. Creative Commons Uznanie autorstwa Audiobook oraz zaprezentowano w częściach na antenie Radia Olsztyn. Książka natomiast jest dostępna do kupienia w księgarni internetowej Instytutu Północnego.
Więcej na temat wydawnictwa „Olsztyński tryptyk. Saga o rodzinie Wysockich” w zapisie wideo spotkania z Moniką Wysocką-Kawą i Szymonem Kawą. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Z D J Ę C I A
F I L M Y