W Szkole Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie odbyła się wczoraj (18.05) uroczystość posadzenia Dębu Pamięci, którym uhonorowany został funkcjonariusz Policji Państwowej - nadkomisarz Mieczysław Edward Kramarz, więzień obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie, zamordowany przez NKWD w kwietniu 1940 r w Twerze-Kalininie. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje (Lista wywozowa 05/3(24), 3776).
To już trzeci Dąb Pamięci posadzony na terenie tej placówki edukacyjnej. W 2019 roku posadzono tam Dąb Pamięci ku czci starszego posterunkowego Policji Państwowej Wincentego Bomby, natomiast w roku 2018 - ku czci aspiranta Policji Państwowej Michała Kłoczewskiego.
-
Mamy nadzieję, iż ten Dąb Pamięci stanie się nie tylko znakiem pamięci o katyńskich oficerach, ale - podobnie jak pozostałe -
będzie stanowił piękny symbol łączący we wspólnej powinności słuchaczy i nauczycieli naszej szkoły - mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie. -
Jesteśmy dumni, że poprzez udział w projekcie „Katyń... ocalić od zapomnienia” możemy pielęgnować tradycję patriotyczną i w ten sposób wspólnie ocalamy pamięć o tragicznie zmarłych funkcjonariuszach Policji Państwowej.Program edukacyjny „Katyń... ocalić od zapomnienia” został zainicjowany 13 kwietnia 2008 roku w czasie uroczystości upamiętnienia 30 Ofiar Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. Idea zachowania pamięci o ofiarach NKWD z 1940 roku poprzez sadzenie imiennych Dębów Pamięci zrodziła się w Szkole Podstawowej nr 1 im. ppłk M. Pisarka w Radzyminie w 2007 r. Formę uniwersalnego programu edukacyjnego nadał jej śp. o. Józef Joniec SP (1959-2010) - założyciel i prezes Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, instytucji odpowiedzialnej za jego prowadzenie i rozwijanie.
Celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób skrytobójczo zamordowanych i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni poprzez sadzenie Dębów Pamięci. W jego realizacji przyjęto następujące założenia: jeden dąb - jedno nazwisko z listy katyńskiej; upowszechnianie wiedzy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej w kontekście społeczności lokalnych - od Małej Ojczyzny do wielkiej historii; przede wszystkim zaś aktywny przekaz historii Polski przez pryzmat Jej wybitnych, znanych i nieznanych Obywateli - z pokolenia na pokolenie.
Uczestnicy projektu zbierają informacje na temat osób pomordowanych, odkrywają tragiczną przeszłość. Zobowiązują się do opieki nad Dębem oraz upamiętnienia na terenie szkoły Oficera - Ofiary Zbrodni. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Do dziś w Polsce i w wielu innych krajach świata posadzono 5420 Dębów Pamięci.
Więcej na temat uroczystości w relacji fotograficznej z jej przebiegu oraz filmach wideo, które wkrótce udostępnimy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :