Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymają wyróżnienia za całokształt twórczości. Otrzymają je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w lipcu na Zamku Królewskim w Warszawie.
Po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana zostanie nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie powędruje do Karoliny Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki. Wśród laureatów jest Elżbieta Kasznia z Rozóg w województwie warmińsko-mazurskim - śpiewaczka i twórczyni ludowa, instruktorka śpiewu, hafciarka, wycinankarka, wykonawczyni tradycyjnych kwiatów z bibuły.
- W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca rozpoczęliśmy przygotowania do tej wyjątkowej gali, podczas której Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczy nagrody wybitnym przedstawicielom kultury tradycyjnej - mówi Katarzyna Meissner - dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
- Od paru lat nieodzownym elementem naszych przygotowań jest podróż do miejsc twórczej codzienności naszych Laureatów. Dzięki temu, że poznajemy ich samych oraz ich lokalne społeczności, możemy jeszcze lepiej opowiadać o zachwycającej pracy, którą wykonują często od pokoleń. Efekty tych niezwykłych spotkań pokażemy właśnie podczas uroczystości na Zamku Królewskim.Laureatami 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w siedmiu kategoriach zostali:
w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego:Kazimiera Balcerzak - wycinankarka, hafciarka, mistrzyni zdobnictwa, plastyki obrzędowej, wykonawczyni bukietów kwiatowych, popularyzatorka twórczości ludowej.
Sieradz, woj. łódzkie
Stanisława Galica-Górkiewicz - skrzypaczka, instruktorka szkółki góralskiego muzykowania. Kultywuje i popularyzuje autentyczną muzykę i kulturę Skalnego Podhala.
Rabka-Zdrój, Podhale, woj. małopolskie
Elżbieta Kasznia - śpiewaczka i twórczyni ludowa, instruktorka śpiewu, hafciarka, wycinankarka, wykonawczyni tradycyjnych kwiatów z bibuły.
Rozogi, Kurpie Zielone, woj. warmińsko-mazurskie
Jan Puk - rzeźbiarz, twórca unikatowych ruchomych zabawek ludowych, sprzętów gospodarskich, architektury wiejskiej. Poeta ludowy, autor kronik o dawnych mieszkańcach wsi.
Trześń, ziemia sandomierska/Lasowiacy, woj. Podkarpackie
Piotr Sikora - skrzypek, ceniony twórca instrumentów. Należy do grona najstarszych mistrzów kultury tradycyjnej w regionie. Prowadzi warsztaty budowy basów, skrzypiec i bębenków. Uczestnik koncertów, taborów i festiwali muzycznych. Kuźnica k/Przysuchy, radomskie, woj. Mazowieckie
w kategorii II dla Mistrza tradycji:Monika Wałach-Kaczmarzyk - multiinstrumentalistka i śpiewaczka. Od ponad 30 lat zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży w zakresie gry na instrumentach oraz śpiewu tradycyjnego, instruktorka grup obrzędowych.
Jaworzynka, Beskid Śląski, woj. śląskie
w kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe:Elżbieta Wójtowicz - literatka ludowa, autorka scenariuszy widowisk obrzędowych, w których uczestniczy jako aktorka i gawędziarka. Organizatorka warsztatów gwary i spotkań gawędziarskich.
Markuszów, Lubelszczyzna, woj. lubelskie
w kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów:Dionizjusz Czubala - wybitny etnograf, folklorysta, badacz wiejskich tradycji rzemieślniczych i legend miejskich, dokumentalista historii polskiej wsi w okresie II wojny światowej, autor antologii ludowych i tekstów narracyjnych.
Wilkowice, Górny Śląsk, woj. śląskie
Bogumiła Nowicka - muzykolog, wieloletnia dziennikarka Radia Lublin. Popularyzuje i archiwizuje przejawy kultury ludowej na antenie regionalnej i ogólnopolskiej, autorka radiowych portretów twórców ludowych.
Lublin
w kategorii V dla kapel ludowych:Kapela Romana WojciechowskiegoTomaszów Mazowiecki, Opoczyńskie, woj. łódzkie
w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych:Zespół Regionalny „Gorce” Kamienica, Górale Sądeccy od Kamienicy, woj. Małopolskie
Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa, Waliszów, Dolny Śląsk, woj. dolnośląskie
w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej:Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu Myszyniec, Kurpie Zielone, woj. Mazowieckie
Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie, Radziejów, Kujawy, woj. kujawsko-pomorskie
Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 6 lipca 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w minionym roku szczególnie zasłużył się na rzecz wspierania i rozwoju kultury tradycyjnej w swoim regionie.
Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.
Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach z lat 1974-2021 znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl.