W sobotę, 14 maja, przypada kalendarzowy termin Nocy Muzeów - imprezy kulturalnej polegającej na udostępnianiu muzeów, galerii i innych instytucji kultury w wybranym dniu, w godzinach nocnych, za symboliczną opłatą lub za darmo. Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, Noc Muzeów wróciła na Pola Grunwaldu. Tradycyjnie już Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zaprosiło zwiedzających na tę bardzo popularną nie tylko w Polsce imprezę już w minioną sobotę (7.05), na tydzień przed kalendarzowym terminem Nocy Muzeów.
- Instytucje kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego współpracują ze sobą, a nie konkurują - wyjaśnia Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
- Uważam, że taka „dywersyfikacja” tego typu imprez da ludziom szansę bycia na większej liczbie imprez.Przyjęta już kilka lat temu przez muzealników ze Stębarka strategia wcześniejszego organizowania Nocy Muzeów i w tym roku się sprawdziła. Muzeum odwiedziło mnóstwo mieszkańców Warmii i Mazur, a także turyści z innych rejonów kraju.
- Ludzie w postpandemicznym świecie są spragnieni takiego bezpośredniego kontaktu - komentuje dyrektor Drej.
- Zauważyliśmy to już tydzień temu, kiedy mieliśmy „Majówkę z łukiem i koniem” i kiedy na Polach Grunwaldu były tłumy. Ludzie po tych dwóch latach zamknięcia są spragnieni tego typu wydarzeń kulturalnych.
Chociaż w sobotni wieczór pogoda nieco się popsuła, a nad Polami Grunwaldu przeszła ulewa, to wystarczyła niewielka modyfikacja programu imprezy, by zniwelować tę niedogodność dla uczestników plenerowej imprezy. W czasie ulewy muzealnicy zaprosili do sali projekcyjnej na obszerne fragmenty filmu „Krzyżacy” Aleksandra Forda z 1960 roku w odświeżonej, cyfrowej wersji. Gdy wyświetlanie filmu dobiegło końca, a deszcz ustał, uczestnicy imprezy mogli wziąć udział w bodaj największej atrakcji organizowanej przez muzealników imprezy - nocnym przejściu przez Pola Grunwaldu z zapalonymi pochodniami.
Ponadto w programie imprezy znalazły się gry i zabawy plebejskie, które w tym roku zorganizowali i przeprowadzili członkowie Bractwa Rycerskiego XXVI Chorągwi Zamku Bratjan i Nowego Miasta. Oczywiście uczestnicy wydarzenia mieli możliwość bezpłatnego zwiedzenia z przewodnikiem pawilonu wystawowego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Muzealnicy zorganizowali również ognisko z pieczeniem kiełbasek, a sobotnią imprezę zakończyły gawędy Jarosława Maleckiego z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, w których skonfrontował on znane z literatury i filmu obrazy bitwy grunwaldzkiej z ustaloną przez naukowców prawdą historyczną o tej największej bitwie średniowiecznej Europy.
Dodać należy, że sobotnia impreza w grunwaldzkim muzeum była jedną z ostatnich okazji do bezpłatnego zwiedzenia zbudowanego w 1960 roku, na 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, pawilonu wystawowego na wzgórzu pomnikowym. Przyszłoroczna Noc Muzeów odbywać się bowiem będzie w nowym budynku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Jak zapewnił nas dyrektor Szymon Drej, prace budowlane w nowej siedzibie muzeum zostały już zakończone. Obecnie trwa przygotowanie wystawy stałej, która powinna być gotowa do 2 sierpnia tego roku. Otwarcie nowego muzeum planowane jest na początek września.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :