Abiturienci na minuty przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych (fot. archiwum)
0 godzinie 9.00 rozpoczęły się dzisiaj (4.05) matury. Do pierwszego z tegorocznych egzaminów - z języka polskiego na poziomie podstawowym - przystąpiło prawie 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia z całego kraju oraz szkół dla dorosłych.
W województwie warmińsko-mazurskim do egzaminów dojrzałości przystąpi ponad 10 tys. abiturientów. W Olsztynie będzie to blisko 2,5 tys. uczniów z 38 szkół. Ponadto ponownie do matur podejdzie również ponad 2 tys. poprawkowiczów.
Maturzysta musi przystąpić do 3 obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz do 1 pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Osoby chętne mają możliwość przystąpienia maksymalnie do 6 egzaminów na tym poziomie. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.
W bieżącym roku po raz pierwszy absolwenci czteroletniego technikum (z lat 2006-2022) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia, którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum (z 2022 r.), nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Podobnie jak w zeszłym roku i 2 lata temu abiturienci nie muszą przystępować do 2 (obowiązkowych w latach ubiegłych) egzaminów ustnych: z języka polskiego i obcego.
Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym. W przypadku przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego (wynik z egzaminu służy do rekrutacji na studia).
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja. Egzaminy ustne rozpoczną się 18 maja i potrwają do 20 maja. Będą przeprowadzane według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Sesja dodatkowa przewidziana została natomiast na termin 1-15 czerwca. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca.