Tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wojewódzkie obchody odbyły się wczoraj (13.04) w Olsztynie. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
W kwietniu 1940 roku ponad 21 tysięcy polskich jeńców z obozów i więzień NKWD zostało zamordowanych.
Tej zbrodni ludobójstwa dokonano na rozkaz najwyższych władz Związku Sowieckiego. Nie tylko w lasach Katynia, także w Twerze, Charkowie i innych miejscach straceń wymordowano obywateli II Rzeczypospolitej, ludzi tworzących podstawę naszej państwowości, nieugiętych w służbie ojczyzny. Byli wśród nich oficerowie, podoficerowie, szeregowcy, w tym rezerwiści stanowiący część elity II Rzeczypospolitej: lekarze, prawnicy, inżynierowie.
Przez długie lata historia zbrodni katyńskiej była fałszowana, a wszystkie dokumenty świadczące o niej niszczone. Ból rodzin, które straciły w lasach Związku Sowieckiego bliskie osoby, potęgowała niepewność i brak zgody władz komunistycznych na najmniejszy wyraz pamięci - choćby zapalenie symbolicznego znicza. Jednak mimo wielu zabiegów prawda o zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich jeńcach przetrwała.
-
Zachowanie pamięci o bezmiarze tego dramatu jest naszym moralnym obowiązkiem wobec ofiar i ich bliskich. Jest także obowiązkiem wobec przyszłości, którą budować winniśmy w oparciu o prawdę i poszanowanie najdroższych nam wartości -
powiedział podczas uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. -
Dzisiejsza uroczystość oraz to, co obecnie dzieje się na Ukrainie, uświadamia nam całą niegodziwość, do jakiej zdolny jest człowiek wobec innego człowieka. Te wydarzenia są głośnym krzykiem ostrzeżenia przed ideologią zbudowaną na kłamstwie i opresji. Są przestrogą przed ustrojem totalitarnym, w którym nie ma miejsca na moralność, współczucie, szacunek dla drugiego człowieka, jego praw i godności. To w końcu ostrzeżenie przed państwami, które w osiągnięciu swoich celów nie cofną się przed żadną zbrodnią. Tylko analizując i wyciągając wnioski z historii możemy zbudować świat wolny od nienawiści, oparty na ludzkiej godności. To ogromne zadania dla nas wszystkich.Wojewódzkie obchody Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej połączone z upamiętnieniem ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku rozpoczęły się od mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej i przy obelisku upamiętniającym 96 Ofiar Katastrofy Lotniczej pod Smoleńskiem na cmentarzu przy ul. Poprzecznej, odbyły się wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych, złożono również wieńce i zapalono znicze.
Z D J Ę C I A