(fot. mat. pras.)
Regały magazynowe są to profesjonalne konstrukcje stalowe służące do bezpiecznego składowania towarów w magazynach, ale też zakładach produkcyjnych czy też sklepach wielkopowierzchniowych. Proces produkcji regałów magazynowych obejmuje zazwyczaj prace projektowe – tego typu urządzenia są wytwarzane według indywidualnych oczekiwań odbiorcy.
Regał magazynowy - czyli co?
Regał magazynowy wykorzystywany jest do bezpiecznego i efektywnego przechowywania palet oraz innych ładunków. Jest to konstrukcja stalowa o wysokiej nośności pozwalającej gromadzić ciężkie ładunki. W swojej podstawowej wersji skład się z ramy i belki:
• Belka jest to część konstrukcyjna regału, na której gromadzone są ładunki, występuje najczęściej w dwóch długościach - 180 i 270 centymetrów,
• Rama to element, do którego mocowane są belki - to ona odpowiada za wysokość całej konstrukcji.
W zależności o potrzeb operacyjnych danej firmy, produkuje się różne rodzaje regałów magazynowych. Nowoczesne konstrukcje mogą być obsługiwane automatycznie.
Z czego produkowane są regały magazynowe?
Do produkcji regałów magazynowych stosuje się taśmy stalowe. Stal musi posiadać parametry gwarantujące późniejszą bezpieczną eksplantację urządzenia. Grubość półproduktu wynosi w tym przypadku zazwyczaj w granicach od 1 milimetra do 2,5 milimetra.
Producenci systemów regałowych proponują również bogatą ofertę wyposażenia dodatkowego:
• Półki, których przechowuje się innego rodzaju ładunki niż palety, mogą być wykonane z płyty OSB, siatki czy też arkuszy blachy,
• Ochraniacze słupów mogą wybyć wytworzone zarówno ze stali, jak i tworzywa sztucznego.
Wykończenie konstrukcji regałów magazynowych może mieć kluczowe znaczenie zwłaszcza w branży spożywczej lub w obiektach, w których panują wymagające warunki atmosferyczne, np. w chłodniach lub mroźniach magazynowych. Powszechnie stosuje się konstrukcje lakierowane lub ocynkowane.
Jak przebiega proces produkcji regałów magazynowych?
Proces produkcji regałów magazynowych poprzedzają prace projektowe. Przykładowo,
polski producent regałów magazynowych, firma WDX dostarcza swoim klientom niezobowiązujący layout prezentujący układ konstrukcji regałowej w obiekcie logistycznym.
Proces produkcyjny kluczowych elementów - belek oraz ram - rozpoczyna się od profilowania taśmy stalowej do oczekiwanego kształtu. Linie profilujące realizują ten proces w sposób ciągły, a przycięcie danego komponentu do oczekiwanej długości jest realizowane automatycznie.
Do produkcji akcesoriów regałowych oraz poszczególnych prac spawalniczych stosuje się zazwyczaj systemy automatyczne. Wysoka powtarzalność poszczególnych zadań podczas prac wytwórczych pozwala zwiększyć wydajność fabryki oraz zredukować koszty operacyjne. Dzięki takim zabiegom, cena regałów magazynowych dla finalnego odbiorcy może być niższa.
Montaż jako ostatni etap produkcji regałów
Prace montażowe można sklasyfikować jako ostatni etap produkcji regałów - należy pamiętać, że klient zamawia konkretne rozwiązanie, które służy konkretnym celom, a nie poszczególne elementy systemu.
Po wyprodukowania elementów systemu regałów magazynowych, są one dostarczane do klienta - w przypadku dużych halach magazynowych procesy transportowe odbywają się zazwyczaj etapami.
System reglowy jest montowany przez firmę specjalistyczną - trwa to zazwyczaj od kliku dni do kilku tygodni, w zależności od ilości miejsc paletowych.
Wybierając system regałowy do swojego magazynu warto na wczesnym etapie inwestycji skontaktować się z producentem - wymiana doświadczeń i przedstawienie konkretnych oczekiwań redukuję znacznie ryzyko kosztownych błędów.