Anna Malinowska o powiedziała o historii warmińskich świeczników z 1776 roku | Więcej zdjęć »
W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie odbył się wczoraj (2.04), Dzień Wolnej Sztuki - akcja, podczas której każdy może bez pośpiechu i szczegółowo poznawać historię jednego dzieła.
Muzealnicy opowiedzieli o wybranych dziełach sztuki, zgodnie z zasadą, że nie liczy się ilość, lecz jakość. Według badań średnio osoba odwiedzająca muzeum ogląda dzieła około 8 sekund, zaś warto im poświecić więcej czasu, tym bardziej, że przez ostatnie dwa lata osobisty dostęp do sztuki został radykalnie wręcz ograniczony.
Na tegoroczną odsłonę Dnia Wolnej Sztuki złożyły się wystąpienia Małgorzaty Kumorowicz na temat historii medalu wybitego z okazji otwarcia w 1879 roku Muzeum Mikołaja Kopernika na górze Monte Mario w Obserwatorium Astronomicznym w Rzymie, Anny Malinowskiej o historii warmińskich świeczników z 1776 roku oraz Anny Czachorowskiej o kobiecym stroju ludowym z końca XIX wieku. (zapraszamy do zapoznania się z zapisami wideo tych wystąpień).
Ponadto w filii MWiM - Domu Gazety Olsztyńskiej - zaplanowano prezentację Danuty Syrwid trzech albumów rodziny Niewiadomskich, natomiast w Muzeum Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim zaproszono na prelekcję Damiana Zawady na temat historii unikatowego piętnastowiecznego kafla piecowego wydobytego podczas badań archeologicznych z 2015 roku.