Od 60 lat pod koniec marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru (27.03). W stolicy Warmii i Mazur aktorzy i pracownicy instytucji świętowali w sobotę (26.03) w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Święto zostało uchwalone w 1961 roku na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. To wydarzenie, które jest poświęcone aktorom, teatrom i każdemu, kto jest blisko związany ze sceną.
Uroczystość była okazją do uhonorowania tych najbardziej zasłużonych. Podczas olsztyńskich obchodów Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej trafił do rąk Ewy Radke z okazji 40-lecia pracy (pracuje w pracowni plastycznej 40 lat w Olsztyńskim Teatrze Lalek, krawcowa - odpowiedzialna za kostiumy, lalki, scenografię), Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymała Jagna Polakowska (25-lecie pracy artystycznej), a Medal za Długoletnią Służbę od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej otrzymał Ryszard Świeciak (35-lecie pracy, emerytowany strażak, który zatrudniony jest w Olsztyńskim Teatrze Lalek, odpowiada za bezpieczeństwo BHP i PPOŻ oraz kierowca, zaopatrzeniowiec teatralny).
Prezydent Olsztyna uhonorował jubileusze pracy pracowników Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz wręczył doroczne nagrody, których laureatkami zostały Monika Gryc, Jagna Polakowska i Karolina Sadowska, czyli aktorki występujące w spektaklu „Powroty”.
-
Bez wszystkich tu wyróżnionych sukcesy Olsztyńskiego Teatru Lalek nie byłyby możliwe - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz. -
Wszystkim ludziom teatru składam najserdeczniejsze życzenia.
Uroczystości Międzynarodowego Dnia Teatru uświetniła premiera spektaklu „Czerwony Kapturek”. To klasyczna, uwielbiana opowieść o dziewczynce noszącej czerwoną pelerynkę, chorej babci i wyprawie do lasu, która została opowiedziana z nowej perspektywy. Historię śledzi leśna natura, która opowiada o tym, co wydarzyło się w lesie.
Z D J Ę C I A