W nadchodzącą niedzielę (27.03) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie odbędzie się koncert „Penderecki in Memoriam”. O godzinie 17.00 zostanie zaprezentowana najpiękniejsza muzyka Krzysztofa Pendereckiego.
Wystąpi Orkiestra Kameralna BalticAlians pod batutą Maestro Roberta Kabary, koncert natomiast poprowadzi Irena Telesz.
Program wieczoru:CZĘŚĆ 1 - SACRUM
Sacrum symbolizuje młodzieńczą Iliadę - okres muzycznych eksperymentów kompozytora. W muzyce powraca do melodii, wirtuozowskich efektów wykonawczych i wybujałych emocji kojarzących się z okresem romantyzmu.
1. Chaccone in Memoria del Giovanni Paolo II - Polskie Requiem
2. Agnus Dei (w transkrypcji na orkiestrę smyczkową)
3. „De profundis” z „Siedmiu Bram Jerozolimy” na orkiestrę smyczkową
CZĘŚĆ 2 - PROFANUM
Profanum symbolizuje Odyseję związaną z poszukiwaniem nowego rodzaju brzmienia, bardziej przyjaznego ludzkiemu uchu, a także odkrywaniem kulturowych korzeni.
4. Pieces in Baroque style
5. Serenade for string orchestra
6. Sinfonietta per archi
Jan Staruch - koordynacja projektu
Bilety w cenie 45 | 60 zł do nabycia w kasie biletowej oraz na stronie www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl
„Penderecki in Memoriam” - monograficzny koncert muzyki wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego ma na celu uhonorowanie i przybliżenie wybitnych dzieł kompozytora w drugą rocznicę Jego śmierci. Nowatorskie spojrzenie na muzykę jak i młodzieńcza energia to cechy, które wyróżniają Orkiestrę Kameralną BalticAlians. W połączeniu z ogromną wiedzą i doświadczeniem wybitnego Polskiego skrzypka, altowiolisty i twórcy Sinfonietty Cracovii - Roberta Kabary, tworzą wspólnie zaskakującą i niepowtarzalną interpretację wspaniałych dzieł wielkiego kompozytora.
Jak mawiał sam Krzysztof Penderecki:
Samotne chwile nad papierem nutowym to najważniejsze godziny w moim życiu. I spacery po parku, moim miejscu na ziemi. Spotkajmy się razem 27 marca na koncercie „Penderecki in Memoriam”, aby wspólnie podziwiać wspaniały świat twórczości wielkiego Polaka w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi.
Orkiestra Kameralna BalticAliansBalticAlians powstało w listopadzie 2018 roku. Idea powstania orkiestry zrodziła się ze wspólnej pasji studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku do smyczkowej muzyki kameralnej i chęci dzielenia się nią z innymi. Dzięki swojemu zapałowi i talentowi, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu. Wykorzystując doświadczenie i wiedzę wirtuozów (zarówno dyrygentów jak i solistów) dąży do przełamania szablonowych koncertów muzyki klasycznej. Głównym celem jest połączenie kunsztu instrumentów smyczkowych z nowatorskim podejściem do muzyki. Od początku swojej działalności orkiestra zorganizowała szereg koncertów z udziałem wielu profesjonalnych muzyków światowej sławy, m. in. z Karoliną Piątkowską-Nowicką (liderem grupy drugich skrzypiec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz pierwszą skrzypaczką zespołu NEOQUARTET), Robertem Kwiatkowskim (koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i orkiestry kameralnej HASEANTICA), Georgem Tchitchinadze (dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej). Jesienią 2019 roku BalticAlians zorganizowało międzynarodowy projekt z udziałem członków Zehetmair Quartet, Jakubem Jakowiczem oraz Christianem Elliottem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a także wzięło udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej NeoArte - Syntezator Sztuki. W okresie pandemii orkiestra wykonała nagranie „Orawy” Wojciecha Kilara, w którym wystąpił gościnnie Sebastian Karpiel-Bułecka. We wrześniu 2020 roku Orkiestra Kameralna BalticAlians wzięła udział w premierze utworu „Polichromie Świętojańskie” autorstwa Agnieszki Stulgińskiej w Centrum św. Jana w Gdańsku, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. W sierpniu 2021 orkiestra zorganizowała i wykonała koncert „Zaczynamy od Bacha” w Wejherowskim Centrum Kultury- Filharmonia „Kaszubska” a we wrześniu wystąpiła na Festiwalu „Języki Muzyki” w Gdańsku.
Zapraszamy!