W Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się dzisiaj (23.03) spotkanie z profesorem Carstenem Carlbergiem, światowej klasy biochemikiem zajmującym się badaniami nad witaminą D. Naukowiec z początkiem marca tego roku, w ramach prestiżowego europejskiego grantu ERA Chair WELCOME2, zajmuje się tworzeniem w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN interdyscyplinarnego Centrum Doskonałości, wykorzystującego narzędzia nutrigenomiki do oceny wpływu odżywiania na (epi)genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.
Europejski grant ERA Chairs H2020 o wartości 2,5 mln euro pt. „Powołanie Centrum Doskonałości w obszarze nutrigenomiki dla poprawy zdrowia i jakości życia” (WELCOME2) przyznany został Instytutowi Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w 2020 roku. Instytut jest jednym z siedmiu laureatów ERA Chairs w Polsce. Realizacja grantu obejmuje stworzenie w instytucie międzynarodowego zespołu badawczego pod kierownictwem światowej klasy naukowca i przeprowadzenie zmian strukturalnych, prowadzących do zagwarantowania w nim warunków pracy badawczej odpowiadających standardom Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
Prof. Carlberg objął kierownictwo nad przedsięwzięciem jako laureat międzynarodowego konkursu, w którym kandydatów oceniali naukowcy z Polski, Grecji, Niemiec i Francji.
Uczony od ponad 30 lat prowadzi badania nad witaminą D - jej wpływem na zmiany w epigenomie (modyfikacje DNA genomowego i białek histonowych, które nie wpływają na kod genetyczny) i transkryptomie (zestawie cząsteczek mRNA obecnym w określonym momencie w komórce, aby zakodować specyficzne i odpowiednie ilości białek).
Do niego należy odkrycie podziału na trzy grupy ludzi w zależności od sposobu ich reakcji na ekspozycję na witaminę D (słabo, średnio i silnie reagujących), co oznacza konieczność suplementacji rzeczoną witaminą w sposób ściśle spersonalizowany. Obecne projekty badawcze prof. Carlberga koncentrują się na wpływie witaminy D na genom (całość informacji genetycznej) człowieka w warunkach in vivo.
W ramach projektu ERA Chair WELCOME2, prof. Carlberg wraz ze swoim zespołem w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN będzie zajmował się analizą regulacji genów w skali całego genomu człowieka (mając szczególnie na uwadze zmiany w jego epigenomie i transkryptomie). Dzięki opracowaniu „cyfrowych bliźniaków” - modeli osób zdrowych i chorych, będzie możliwe testowanie in silico (za pomocą symulacji komputerowej) interwencji związanych z doborem diety, aktywnością fizyczną i stosowaniem leków. Na podstawie tych działań w instytucie utworzone zostanie Centrum Doskonałości w obszarze nutrigenomiki.
Więcej na temat zamierzeń naukowych prof. Calberga w zapisie wideo jego wystąpienia (nagranie dostępne jest w języku angielskim). Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Z D J Ę C I A
F I L M Y