Wykończenie mieszkania to niestety spory koszt, przed którym trudno jest uciec. Ceny materiałów wykończeniowych rosły przez lata, by teraz osiągnąć szczyt ograniczający wielu osobom możliwość remontu. Jeśli jednak mieszkanie zostało zakupione w stanie deweloperskim, wykończenie nowej nieruchomości okaże się niezbędne. Jak oszacować, ile kosztować będzie zarówno towar jak i robocizna?
Planując wykończenie mieszkania należy podejść do tego tak, jak do biznesowego projektu, w którym niewątpliwie trudno o budżetową swobodę. Wręcz przeciwnie: cały koszt prac oraz wykonania powinien być wstępnie oszacowany i precyzyjnie budżetowany. Jaki jest koszt samodzielnego wykończenia mieszkania, a z jakimi cenami trzeba się liczyć w sytuacji, gdy zrobi to fachowiec?
Ceny towarów wykończeniowych do mieszkań?
Ceny usług remontowo-budowlanych rosły w ostatnim czasie w wyjątkowo szybkim tempie. Niestety, podobnie stało się to z samymi produktami. Dziś szacuje się że koszty remontu wzrosły rok do roku o około 10%. Wynika to z kilku czynników. Pierwszym jest oczywiście wszechobecna inflacja. Duży wpływ mają również coraz większe koszty pozyskania energii i paliwa. Dodatkowo efekt drożyzny podwyższyły problemy logistyczne wynikające z pandemii koronawirusa.
Droższe są praktycznie wszystkie kluczowe produkty do wnętrz. Więcej trzeba zapłacić za dobre podłogi, drzwi, okucia do mebli, materiały meblarskie oraz pozostałe produkty bezpośrednio wpływające na komfort i estetykę wnętrza.
Słabszej jakości materiały wykończeniowe nie drożały tak szybko jak produkty klasy premium, ale też nie idzie za nimi tak szeroki zakres zalet - wytrzymałość, dożywotnia gwarancja czy ponadprzeciętne właściwości techniczne. W efekcie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po droższe, ale zdecydowanie bardziej solidne materiały, z których korzystać można zdecydowanie dłużej.
Koszt wykończenia mieszkania w średnim standardzie według szacunków deweloperów jeszcze do 2021 roku nie przekraczał 2 tys. zł/m
2. Obecnie kwota 2 tys. zł/m
2 to już minimum, z którym trzeba się liczyć zakładając niezły standard nieruchomości.
Wyższe ceny infrastruktury i produktów AGD/RTV
Zastanawiając się ile kosztuje remont i wykończenie mieszkania, zwykle przywiązuje się główną uwagę do samych materiałów budowlanych. Tymczasem ceny wzrosły również w przypadku elementów wyposażenia decydujących o komforcie danej nieruchomości.
W czasach, gdy domowy
internet stacjonarny umożliwia kontrolę praktycznie nad każdym urządzeniem w ramach Smart House, warto rozciągnąć w nieruchomości pełną sieć okablowania światłowodowego. Skorzystają z tego nie tylko urządzenia AGD używające Wi-Fi, ale również zazwyczaj bogata kolekcja systemów nagłaśniających i multimedialnych. Choć ceny przewodów i samego sprzętu również wzrosły o kilkanaście procent rok do roku, to coś na czym nie warto oszczędzać.
Gdzie można szukać oszczędności? W sytuacji gdy wzrosły ceny praktycznie wszystkich produktów, trudno o realne obniżenie kosztów. Zamawiając produkty można jednak negocjować cenę uzależnioną od wielkości wolumenu. Przy zdecydowanie większych zakupach istnieje możliwość zredukowania wydatków na poziomie kilku procent. Choć na pozór wydaje się to niewiele, przy kwocie kilkudziesięciu tys. zł będzie to stanowiło już dużą wartość dodaną. A przecież samo zamówienie sprzętu AGD bezproblemowo szybko przekroczy około 10-15 tys. zł. Jeśli więc zdecydować się na zakupy to w jednym podmiocie, który będzie skłonny do negocjacji cenowej.
Warto pamiętać że większość firm zajmujących się dystrybucją materiałów do wnętrz działa kompleksowo. W sytuacji gdy umożliwiają sprzedaż zarówno
podłóg jak i drzwi oraz innych produktów, jednorazowe zlecenie na wszystkie materiały powinno przełożyć się na w pełni satysfakcjonujący rabat.