Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza na wspólną celebrację pierwszego dnia astronomicznej wiosny. W programie atrakcje zarówno dla młodszych, jak i starszych.
Wiosenne niebo - projekcja na żywo (godz. 12.00 i 15.00)
Astronomiczna wiosna rozpoczyna się, gdy Słońce przejdzie na niebie przez punkt równonocy wiosennej, czyli przez tzw. punkt Barana - od tego dnia Słońce mocniej będzie ogrzewać półkulę północną. W trakcie projekcji na żywo wyjaśnimy, czym jest punkt Barana oraz dlaczego mamy pory roku i z czego one wynikają. Prześledzimy także wędrówkę Słońca po niebie w pierwszy dzień wiosny widzianą z Olsztyna, równika oraz z półkuli południowej. Przekonamy się również, co ciekawego pojawia się na nocnym niebie - jakie gwiazdy, gwiazdozbiory czy też inne obiekty będziemy mogli zaobserwować wiosną.
Poszukiwanie słonecznych zajączków (w godzinach otwarcia planetarium)
Wiosenne słońce zajrzało do planetarium i jego światło odbiło się od szyb i luster, a po wielu miejscach rozbiegły się słoneczne zajączki. Pomóżcie je znaleźć.
Pokazy Słońca przez teleskop na tarasie przed Planetą 11 w godzinach 11.00 - 16.30 (w razie deszczu pokaz teleskopu w hallu planetarium).
Zapraszamy!