Kamień naturalny jest to nie tylko piękny surowiec, który nada Twojej elewacji wspaniały charakter, ale także niezwykle wytrzymały materiał. Przetrwa bardzo długi czas, ale pod warunkiem, że będzie on odpowiednio pielęgnowany i impregnowany. W przypadku elewacji jest to bardzo ważne, ponieważ czynniki atmosferyczne mają na niego negatywny wpływ. Dlatego dowiedz się, jak i kiedy impregnować kamień naturalny?
Dlaczego należy impregnować elewację z kamienia naturalnego?
Kamień naturalny znajdujący się na naszych elewacjach niestety narażony jest na działanie czynników atmosferycznych takich jak śnieg, deszcz, mróz, wilgoć, niska temperatura i wiele więcej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pozostawiają one pewien ślad i w dłuższej perspektywie czasowej mogą doprowadzić do widocznych uszkodzeń. Dlatego trzeba działać zapobiegawczo i systematycznie pielęgnować kamień naturalny. Dzięki temu jego struktura nie zostanie osłabiona i będziesz cieszyć się z walorów tego tworzywa przez dłuższy czas.
Jak działają preparaty przeznaczone do impregnacji kamienia naturalnego?
Impregnaty do kamienia naturalnego istotnie wydłużają żywotność materiału. Dzięki nim powierzchnia jest czysta i zachowuje naturalne właściwości chemiczne. Wysokiej jakości produkty dostępne na rynku chronią powierzchnię przed promieniowaniem UV, które niestety ma zły wpływ na zachowanie naturalnej barwy materiału. Należy sprawdzić, czy preparaty do pielęgnacji przeznaczone są do stosowania na zewnątrz. W ofercie można znaleźć również produkty, które wzmacniają naturalny kolor lub zapewniają wygląd tak zwanego mokrego kamienia. Możesz wybrać także kosmetyki, które nadają połysku lub przeznaczone są do uzyskania matowego wykończenia. Co więcej, kamień elewacyjny powinien też wyróżniać się wysoką jakością.
Kamienie elewacyjne na Klink.pl spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.
Kiedy należy przeprowadzić impregnację elewacji z kamienia naturalnego?
Każdy rodzaj kamienia naturalnego charakteryzuje się porowatą powierzchnią oraz strukturą. Dlatego w przestrzenie te może dostawać się wilgoć. W rezultacie po pewnym czasie zaczynają tworzyć się bardzo nieestetyczne przebarwienia. W celu uniknięcia tej sytuacji należy systematycznie przeprowadzać impregnację kamienia naturalnego. Dzięki temu zwiększą się właściwości hydrofobowe materiału. Pamiętaj o tym, że przed przeprowadzeniem zasadniczej czynności, jaką jest impregnacja, koniecznie trzeba kamień dobrze wyczyścić. Na rynku znajdziesz różne kosmetyki przeznaczone do impregnacji. Dużą popularnością cieszą się między innymi produkty, które chronią przed tworzeniem się zanieczyszczeń, plam i pogłębiają naturalny kolor.
W przypadku elewacji trzeba kierować się jedną ważną zasadą. Impregnacji nie można przeprowadzać przez co najmniej 2 tygodnie od montażu kamienia. Zbyt wczesne pokrycie powierzchni preparatem pielęgnacyjnym doprowadzi do tego, że zostanie ona zamknięta, co uniemożliwi wyschnięcie kleju. W rezultacie prawie na pewno możesz spodziewać się brzydkich przebarwień już na początku odnowienia elewacji. Dlatego trzeba odczekać!
Jakie są zalety impregnacji kamienia?
Systematyczna impregnacja kamienia odpowiednimi preparatami zabezpieczy elewację przed wilgocią. Zatem w efekcie tego powstanie specjalna warstwa, która nosi miano warstwy hydrofobowej. Ochroni ona przed tworzeniem się plam na skutek działania nadmiernej wilgoci. Co więcej, czynność ta ochroni też przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych i sprawi, ze kamień zachowa swoje naturalne właściwości.
Z D J Ę C I A