Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
03:46 20 września 2024 Imieniny: Mieczysławy, Filipiny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
inf. pras. | 2022-03-11 17:27 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyn pomaga potrzebującym przybyszom z Ukrainy - na miejscu i wysyłając pomoc. Co dalej?

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji w Urzędzie Miasta Olsztyna (fot. UM) | Więcej zdjęć »

Wsparcie wysyłane na teren objęty wojną jest równie istotne, co przygotowanie opieki i wsparcia osób, które trafiają do Polski zza wschodniej granicy. O sytuacji przybyszów z Ukrainy w Olsztynie, pomocy jaka jest im przekazywana oraz innych działaniach kierowanych do uchodźców była mowa podczas dzisiejszej (11.03) konferencji prasowej w Urzędzie Miasta.

Ponad milion osób trafiło już do Polski uciekając przed atakiem Rosji na Ukrainę. Eksperci szacują, że ta liczba może osiągnąć nawet pięć milionów uchodźców. Mieszkańcy, organizacje społeczne, samorządy są zaangażowane w akcje pomocowe, także na własnym terenie.

Przejrzysty mechanizm relokacji, który pozwoli na równomierne rozmieszczenie uchodźców czy zabezpieczenie ośrodków, które przyjmą rosnącą liczbę uchodźców to według przedstawicieli samorządów jedne z najpilniejszych potrzeb.

- Apelujemy do premiera o podjęcie działań, których celem będzie zapobieżenie katastrofie humanitarnej na polskich ulicach - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Jako samorządy, organizacje pozarządowe potrzebujemy wsparcia także od strony finansowej, żeby móc realizować cedowane na nas zadania.
R E K L A M A
Część samorządów nie ma już miejsc, do których mogliby trafiać uchodźcy. A dodatkową trudnością są proponowane przez rząd stawki (40 zł/doba/osoba), które nie są wystarczające, aby zainteresować prywatnych przedsiębiorców zapewnieniem noclegu oraz całodziennego wyżywienia.

W tym momencie uchodźcy z Ukrainy znaleźli miejsce w kilku olsztyńskich obiektach: schronisku Relaks (60 osób), hotelu BW Olsztyn (99), hostelu Banku Żywności (37), Polsko-Niemieckim Centrum Młodzieży (28). Trudna do określenia jest liczba osób przyjętych w kwaterach prywatnych. Do dyspozycji pozostaje 20 miejsc w drugim obiekcie schroniska Relaks oraz 130 miejsc zadeklarowanych w innych hotelach. Poza tym trwa remont budynku po byłym Domu Dziecka przy ul. Korczaka, w którym schronienie będzie mogło znaleźć 60 osób.

Poza bazą noclegową, wyzwaniem może być też wsparcie psychologiczne, którego potrzebują przybywający z terenów objętych wojną. Istotne jest również zapewnienie dostępu do edukacji. Teraz w olsztyńskich przedszkolach jest 14 dzieci z Ukrainy, w szkołach podstawowych 61 uczniów oraz jeden w szkole ponadpodstawowej.

W myśl obowiązujących przepisów dyrektorzy przedszkoli mogą powiększyć każdy oddział o 3 miejsca, co w przypadku Olsztyna daje możliwość przyjęcia około pół tysiąca dzieci. Poza tym w klasach 1-3 szkół podstawowych liczba uczniów może być zwiększona z 25 do 29.

- Mamy wielu nauczycieli dwujęzycznych albo znających co najmniej ukraiński lub rosyjski - mówi Ewa Kaliszuk, zastępca prezydenta Olsztyna. - Swoją pomoc deklarują także rodzice. Ale, co jest najwspanialsze, dzieci, które znają w szkołach któryś z potrzebnych języków, pomagają swoim rówieśnikom w adaptacji i komunikowaniu się.

Od poniedziałku (14.03) w 2 olsztyńskich szkołach powstaną tzw. 15-osobowe „oddziały przygotowawcze”. W Szkole Podstawowej nr 2 będą 2 takie oddziały dla uczniów klas 1-3 oraz 4-6. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 1 uruchomiony zostanie oddział dla uczniów klas 7-8. Ich celem jest opieka nad uczniami z Ukrainy, szczególne wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Jeśli Rada Pedagogiczna zdecyduje, że któreś z dzieci można skierować do regularnej klasy, tak się stanie.

W działania mające na celu jak najsprawniejsze zaadoptowanie się ukraińskich uchodźców do życia w Olsztynie włączają się także instytucje kultury. Miejska Biblioteka Publiczna uruchomi zajęcia edukacyjne, specjalną tablicę ogłoszeń oraz akcję „Poznaj swojego sąsiada”. Miejski Ośrodek Kultury zaproponuje przedsięwzięcia społeczno-animacyjne, m.in. kursy języka polskiego, pokazy ukraińskich filmów, zajęcia warsztatowe. Poza tym zmieni się funkcja Spichlerza przy ul. Piastowskiej. Wkrótce będzie tam punkt pomocy uchodźcom, m.in. spotkania z psychologami, prawnikami, tłumaczami. W planetarium część projekcji zyska ukraińską wersję językową, a teatr lalek 20 marca zaprosi na spektakl i warsztaty dla dzieci z Ukrainy.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę olsztynianie włączyli się w akcje pomocowe. Przedsiębiorcy, ale i osoby indywidualne pomagają nie tylko w mieście, ale też dostarczają wsparcie m.in. z Banku Żywności w pobliże granicy, jak i do samej Ukrainy.

- Tylko mieszkańcy Olsztyna przekazali do naszych magazynów aż 5 ton darów - mówi Marek Borowski z Banku Żywności w Olsztynie. - Musieliśmy od razu uruchomić transporty, bowiem zaczynało brakować miejsca. Pomoc z naszego miasta dotarła bezpośrednio m.in. do Lwowa, Nowowołyńska czy Łucka.

W zbiórkę włączyły się m.in. Miejska Biblioteka Publiczna, Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi, Galeria Warmińska i Aura Centrum, olsztyńska Służba Więzienna, Sąd Okręgowy w Olsztynie, Borussia i Centrum Polsko-Francuskie.

Bank Żywności poszukuje wolontariuszy do pomocy. Chętni do wsparcia pracy magazynu mogą się zgłaszać do Aleksandry Chodorowskiej pod nr tel. 510-172-588. Instytucje i organizacje zainteresowane współpracą mogą się zgłaszać natomiast do Adriana Piotrowicza - nr tel. 662-243-186.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.