Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:56 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/Mas. | 2022-03-09 09:38 | Rozmiar tekstu: A A A

Ile kosztuje i jak wygląda proces adaptacji projektu budowy domu?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Wybór projektu domu jest pierwszym i jednym z najważniejszych etapem prowadzącym do posiadania własnego domu. Współcześnie inwestorzy mogą wybierać między przygotowaniem projektu indywidualnego, a zakupem projektu gotowego. Projekt domu przygotowany na specjalne zamówienie jest zdecydowanie droższy. Dlatego zdecydowanie popularniejszym i częściej wybieranym rozwiązaniem jest zakup projektu gotowego. Jednak każdy zakupiony projekt wymaga adaptacji, czy dostosowania go do warunków panujących na działce. Poniższy artykuł przedstawia ile kosztuje i jak wygląda proces adaptacji projektu budowy domu.

Jak wygląda proces adaptacji projektu budowy domu?

Proces adaptacji projektu budowlanego należy rozpocząć od wyboru architekta posiadającego odpowiednie uprawnienia. Architekt nawet jeżeli nie dokona żadnych zmian w projekcie domu musi się pod nim podpisać i tym samym staje się autorem projektu budowlanego i bierze odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność dokumentacji. Adaptacja projektu polega na dostosowaniu projektu domu do warunków terenowych panujących na działce tj. wymiarów, ukształtowania terenu, położenia względem stron świata. Ponadto adaptacja projektu budowlanego domu musi uwzględniać zapisy miejscowego planu zagospodarowania terenu lub gdy go nie ma, decyzji o warunkach zabudowy. Na plan zagospodarowania architekt nanosi dom oraz wszystkie obiekty, które inwestor zamierza posiadać tj. ogrodzenie, brama wjazdowa, budynki gospodarcze i garaż, wiatę śmietnikową. Lokalizacja wszystkich obiektów powinna być zgodna z prawem budowlanym i zachowaniem wymaganych odległości.

W przypadku gdy działka nie ma możliwości przyłączenia do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej warto na etapie adaptacji projektu uwzględnić sposób zagospodarowania produkowanych odpadów ściekowych. Najstarszym rozwiązaniem jest szambo, jednak jego kosztowna i uciążliwa eksploatacja zdecydowanie skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Należą do nich przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków, które są urządzeniami oczyszczającymi ścieki do wody drugiej klasy czystości. Pozwala to w bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny dla człowieka sposób odprowadzić produkowane ścieki w danym gospodarstwie domowym. Ponadto przydomowe biologiczne oczyszczalnie z racji wysokiej efektywności pozwalają na odzyskanie wody, którą można używać do nawadniania terenów zielonych. Wybierają przydomową oczyszczalnię ścieków należy zwrócić uwagę czy urządzenie spełnia wymagania co do jakości oczyszczonych ścieków. Potwierdzeniem jest posiadanie przez przydomową oczyszczalnię certyfikatu CE. Jednym z liderów na rynku przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV wyróżnia się bezzapachową i bezawaryjną pracą wynikającą z prostoty budowy. Przydomowa oczyszczalnia NV dostępna jest na rynku europejskim od ponad 25 lat. Wysoka jakość oczyszczalni NV potwierdzona jest 20-letnią gwarancją. Na etapie adaptacji projektu budowlanego domu warto w zagospodarowaniu ternu uwzględnić przydomową oczyszczalni ścieków. Uzyskując pozwolenie na budowę domu wraz z własną oczyszczalnią pozwoli to zaoszczędzić czas na późniejsze załatwianie formalności związanych z budową przydomowej oczyszczalni.

Ile kosztuje proces adaptacji projektu budowy domu?

Koszt adaptacji projektu zależy przede wszystkim od liczby zmian w nim dokonywanych. Architekt na adaptację projektu poświęca kilka tygodni, zazwyczaj około 3-7. Koszt adaptacji w zależności od ilości poświęconego czasu wynosi od 1000 do 4000 złotych.
R E K L A M A
AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.