Muzeum Bitwy pod Grunwaldem zaprosiło na jubileuszową edycję biegu „Tropem Wilczym”
Bieg Tropem Wilczym na Polach Grunwaldu | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (6.03) w południe w wielu miejscach Polski, a nawet świata, ruszyli uczestnicy jubileuszowego, 10. biegu „Tropem Wilczym”. Jednym z tych miejsc były Pola Grunwaldu w Stębarku, gdzie organizacją biegu poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych zajęło się Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
W tym roku muzealnicy zaproponowali bieg na dwóch dystansach. Długość pierwszego biegów - 1963 metry - to symbol roku, w którym zginął ostatni z żołnierzy wyklętych - Józef Franczak ps. Lalek. W tym biegu mógł wystartować każdy chętny, niezależnie od umiejętności biegowych. Liczyło się uczestnictwo. Do tego biegu zapisało się ponad 120 uczestników, dla których organizatorzy przygotowali odpowiednie pakiety startowe, w których znajdowały się m.in. t-shirty z podobiznami żołnierzy wyklętych. Dystans 1963 metrów najszybciej pokonał Janusz Cybulski z Iławy.
Drugi z biegów odbył się na trasie o długości 6 kilometrów. Na rywalizację na tym dystansie zdecydowało się 5 biegaczy. Najszybszy był Marcel Bestvater z Dąbrówna.
Zwycięzcy obu biegów, oprócz gratulacji, odebrali także puchary ufundowane przez dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Wszyscy zaś uczestnicy wydarzenia mogli posilić się smakowitą grochówką i upieczoną na ognisku kiełbasą.
R E K L A M A
Na Polach Grunwaldu nie zabrakło też wyrazów solidarności z walczącym o swoją niepodległość narodem ukraińskim. Pojawiły się ukraińskie flagi i chorągiewki. Prowadzono też zbiórkę pieniężną na rzecz Ukraińców.