Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:36 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sport, rekreacja
AS/Orion | 2022-02-16 19:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Hokej podwodny- na czym polega? Jak grać?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Hokej podwodny został wynaleziony w latach 50. XX wieku przez brytyjską marynarkę wojenną, aby utrzymać nurków w dobrej formie i poprawić ich skuteczność w operacjach pod taflą wody. W późniejszym okresie został spopularyzowany m.in. w Australii, a następnie rozprzestrzenił się na cały świat. Ile trwa mecz hokeja podwodnego oraz jakie są zasady tego nietypowego sportu?

Hokej podwodny - pole do gry

Hokej podwodny rozgrywany jest w basenie o wymiarach 25 m długości i 15 m szerokości. Basen ma zazwyczaj głębokość od 2 do 4 metrów.

Cel gry hokeja podwodnego

Hokej podwodny to sport bezkontaktowy, w którym zabrania się ciągnięcia i chwytania zawodników. Celem podwodnego hokeja podobnie jak w odmianie na lodzie jest skuteczne trafienie krążkiem w bramkę przeciwnika. Drużyna, która zdobędzie najwięcej goli w wyznaczonym czasie, wygrywa. Mecz hokeja podwodnego toczy się całkowicie pod wodą, a gracze mogą się wynurzać i zanurzać w dowolnym momencie. Warto dodać, że nie ma bramkarzy, dlatego każda ze stron zobowiązana jest do pracy zespołowej podczas bronienia i przeprowadzania akcji ofensywnej.

Ile trwa mecz hokeja podwodnego?

Każde spotkanie składa się z dwóch 15-minutowych połówek wraz z krótką przerwą pomiędzy nimi. Każda drużyna ma jedną 60-sekundową przerwę na żądanie podczas danej połowy. Zegar meczowy zatrzymuje się w przypadku jakichkolwiek wykroczeń w ostatnich dwóch minutach gry.
R E K L A M A

Zwycięstwo w meczu

Spotkanie uznaje się za wygrane, gdy czas dobiegnie końca, a dana drużyna uzyska co najmniej jednobramkową przewagę. Jeśli mecz zakończy się remisem, sędziowie zarządzają dogrywkę, która rozgrywana jest przez kolejne 15 minut aż do momentu wyłonienia zwycięzcy.

Ilu graczy przebywa w basenie?

Każdy zespół składa się z 10 graczy. W wodzie może być zanurzonych tylko 6 z nich, a pozostali pełnią funkcję rezerwowych - podobnie jak w hokeju na lodzie. Rezerwowi mogą w każdym momencie dokonać zmiany.

Jeśli wiesz już, ile trwa mecz hokeja podwodnego, to masz już podstawową wiedzę, która może Ci się przydać podczas typowania tej dyscypliny sportowej. Pozostałe reguły poznasz w dalszej części artykułu. Wracając jednak do obstawiania, warto dodać, że hokej podwodny to dyscyplina z kategorii niszowych, która rzadko pojawia się w ofercie legalnych bukmacherów. Sport ten można oglądać na żywo na niektórych transmisjach internetowych, ale niestety zapaleni gracze, którzy szukają okazji na atrakcyjne kursy, raczej nie mogą tutaj liczyć na wiele. Co innego można powiedzieć o sportach walki, które cieszą się dużo większą popularnością. W Polsce obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się Gromda, której współwłaścicielem jest m.in. Mateusz Borek. Wejdź na gromda typy, które pojawiają się regularnie na naszej stronie. Znajdziesz tam przewidywania ekspertów i najważniejsze newsy związane z walkami oraz galą.

Przebieg meczu w hokeju podwodnym

W każdym starciu hokeja podwodnego mamy do czynienia z dwoma drużynami. Obie ekipy rozpoczynają starcie w wodzie, dotykając ścian nad bramkami. Następnie sędzia umieszcza na środku krążek, a po sygnale rozpoczęcia gry zawodnicy próbują dopłynąć jak najszybciej do krążka i przejąć jego posiadanie. Członkowie obu drużyn mogą swobodnie pływać w dowolnym kierunku basenu w celu zdobycia bramki. Gracze, którzy chcą dołączyć do akcji, wstrzymują oddech i nurkują na dno basenu. Pozostali zawodnicy mogą w tym czasie przebywać na powierzchni, obserwując przebieg spotkania, oddychając za pomocą rurki. Gra toczy się do momentu zdobycia bramki. Po uznaniu gola zawodnicy ponownie udają się pod ścianę, aby rozpocząć nowy punkt.

Bramka zostaje zdobyta, gdy drużynie uda się trafić krążkiem w bramkę przeciwnika za pomocą kija. Żaden inny element lub część ciała nie mogą być użyte do tego celu. Bramki mają długość 3 metrów i składają się z płytkiego zbocza prowadzącego do koryta, do którego można wepchnąć krążek. Bramki zwykle konstruuje się z aluminium lub stali nierdzewnej. Nad meczem czuwa dwóch lub trzech sędziów w charakterystycznej czerwonej czapce, pomarańczowych rękawiczkach i żółtej koszulce. W hokeju podwodnym istnieje kilka formacji, a najważniejsze to:

• 3-3 (trzech napastników i trzech obrońców),
• 3-2-1 (trzech graczy ofensywnych, dwóch pomocników i jeden obrońca),
• 2-3-1 (dwóch atakujących, trzech pomocników i jeden obrońca).

Formacje stale mogą ewoluować w zależności od taktyki i przebiegu spotkania. Podczas meczu należy uważać na prawidłowe wykonywanie zmian. Zbyt duża ilość graczy w basenie skutkuje karą w postaci wyrzucenia zawodnika z drużyny na określony czas. Podobnie jak w hokeju na lodzie poważniejsze przewinienia mogą skutkować wykluczeniami, rzutami karnymi i odepchnięciem rywala na trzy metry od krążka.

Wyposażenie gracza

Zawodowy gracz hokeja podwodnego nosi maskę do nurkowania, rurkę oraz płetwy. W ręce nie może zabraknąć kija do popychania krążka, który jest krótszy od tego wykorzystywanego w hokeju na lodzie. Czym charakteryzują się poszczególne elementu ubioru zawodnika?

Maska do nurkowania

Służy graczom do zabezpieczenia nosa przed ewentualnym dostaniem się wody. W przeciwieństwie do okularów pływackich maska chroni również obszar wokół oka, dzięki czemu zmniejsza skutki jakiegokolwiek uderzenia przez innego gracza lub krążek. Ostatnią istotną funkcją jest lepsza widoczność pod wodą. Przepisy gry w hokej podwodny wymagają od zawodników używania masek z dwiema soczewkami, aby zmniejszyć ryzyko i zakres możliwości obrażeń spowodowanych uderzeniem krążka.

Rurka do nurkowania

Rurka lub inaczej fajka do nurkowania umożliwia zawodnikom obserwowanie przebiegu spotkania i pozycji krążka oraz graczy znajdujących się pod wodą. Za pomocą rurki mogą oni to robić bez konieczności podnoszenia głowy w celu zaczerpnięcia powietrza. Aby zmaksymalizować wydajność oddychania i zmniejszenia oporu w hokeju podwodnym korzysta się z krótkich rurek z szerokim otworem. Fajka może również zawierać zewnętrzny ochraniacz na szczękę.

Płetwy

Jest to jeden z najważniejszych elementów ubioru każdego zawodnika hokeja podwodnego. Płetwy umożliwiają szybsze rozpędzanie i pływanie w wodzie. Na zawodowych turniejach używa się płetw wykonanych z kompozytu z tworzywa sztucznego lub gumowego, a także płetwy z włókna szklanego lub węglowego. Płetwy nie mogą zawierać żadnych ostrych krawędzi.

Kij

Kij do hokeja wodnego jest stosunkowo krótki i ma zazwyczaj kolor biały lub czarny, aby łatwo można było rozpoznać zawodników z danej drużyny. Kij można trzymać wyłącznie w jednej ręce, a zawodnik w ciągu meczu ma prawo do zmiany jego pozycji. Regulamin odnośnie do wymiarów kija do hokeja podwodnego nie jest tak oczywisty, jak w przypadku hokeja na lodzie. Podstawowa zasada polega na tym, że kij musi mieścić się w pudełku o wymiarach 100 mm x 50 mm x 350 mm. Materiały konstrukcyjne wykonuje się z drewna lub tworzywa sztucznego.

Krążek

Przypomina wielkością ten używany w hokeju na lodzie. Jest on wykonany z ołowiu i waży od 1,3 do 1,5 kg. Ciężar krążka jest tak dopasowany, aby ten zawsze spoczywał na dnie basenu. Podczas meczu hokeja podwodnego zawodnicy mają prawo do podnoszenia krążka.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.