Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:41 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
d. | 2022-02-16 15:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Urodziny Kopernika w ramach Dnia Nauki Polskiej w sobotę w planetarium

Olsztyn24

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza w nadchodzącą sobotę (19.02) do wspólnej celebracji urodzin Mikołaja Kopernika. W programie spektakle teatralne, warsztaty a nawet okolicznościowy specjalny pokaz muzyczny.

Program wydarzenia:

» 10.30 Myszki i Księżyc

Jest to opowieść o tym, jak dwie małe myszki, Pip i Chip, zadały sobie pewnego razu pytanie: Kto zjada wielki Księżycowy Ser świecący nocą na niebie? Nietoperze ani Mądra Sowa nie znały odpowiedzi. Na szczęście napotkani astronomowie wyjaśnili myszkom, czym w rzeczywistości jest Księżyc. Opowiedzieli o Księżycowych Morzach, w których nie ma wody ani księżycowych ryb, a myszki zobaczyły przez teleskop księżycowe kratery. Pip i Chip byli pod takim wrażeniem, że sami zapragnęli polecieć na Księżyc!
R E K L A M A
Jest to bajka dla dzieci, która w lekkiej i wesołej formie pomoże odpowiedzieć na często zadawane przez nie pytania naukowej natury.

Wiek: 3+

» 12.00 i 13.30 Legenda o Warmii - spektakl dla dzieci

Teatr Form Korzunowicz przedstawi opowieść o pięknej Warmii w technice teatru cieni - technice rzadko goszczącej w teatrze polskim. To niezwykłe wydarzenie uświetni tegoroczne obchody urodzin Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego mieszkańca ziemi warmińskiej.

Po spektaklu krótki warsztat cieniowy, w trakcie którego artyści pokażą kulisy realizacji teatru cieni i sposoby wycieniowywania z własnych rąk postaci znanych nie tylko z tej bajki.

Wiek: 5+

» 15.00 Co się stało z kalendarzem?

Odpowiedź na to pytanie starają się znaleźć bohaterowie bajki - Papa Gregor i Lilius, którym towarzyszy świetlny zajączek. Aby rozwikłać zagadkę, wyruszają w niezwykłą podróż w czasie do czerwonej krainy. Tam spotykają pewnego jegomościa, który pomoże im w rozwiązaniu problemu z przebiegłymi gnomami i kalendarzem. Kim jest tajemniczy jegomość? Jak zakończy się ta niezwykła historia? O tym w najnowszym filmie animowanym dla najmłodszych, zrealizowanym w technologii fulldome w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. „Co się stało z kalendarzem?” to opowieść dla wszystkich, którzy lubią używać wyobraźni i bawić się słowem.

Wiek: 3+

» 16.30 Pokaz premierowy: Przewrót Kopernikański

Mikołaj Kopernik był „człowiekiem renesansu”, mającym osiągnięcia na polu matematyki, będącego praktykującym lekarzem, uznanym prawnikiem i ekonomistą. Film przedstawia Mikołaja Kopernika jako jednego z najwybitniejszych astronomów w historii, twórcę heliocentrycznej koncepcji układu planetarnego. Opowieść zaczyna się od przedstawienia podstawowych założeń astronomii starożytnej, której zwieńczeniem była geocentryczna teoria Ptolemeusza. W czasach renesansu ta licząca czternaście wieków wizja Wszechświata nadal obowiązywała.

Opowieść o problemach tej teorii zasiewających w umyśle Kopernika wątpliwości co to jej słuszności. Towarzyszymy Kopernikowi w jego obserwacjach astronomicznych i podążamy śladem jego myśli ku rewolucyjnej koncepcji świata sformułowanej w dziele jego życia „De revolutionibus”. Przedstawiona obrazowo nowa wizja heliocentrycznego Wszechświata, która wywołała jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.

Wiek: 10+

» 18.00 Muzyka sfer niebieskich

Mikołaj Kopernik swoim heliocentrycznym opisem Układu Słonecznego dokonał przełomu nie tyle w nauce, co w sposobie myślenia i wyobrażania sobie otaczającego nas Świata. Fascynacja Kosmosem przeniknęła do kultury i dziś jest jej sporym udziałem. Podczas spotkania muzycznego przedstawionych zostanie kilka utworów muzycznych bazujących na tej fascynacji, których autorami są muzycy na co dzień grający niekiedy odległe od spokojnych dźwięki. Pojawi się muzyka grupy Pink Floyd, Maanamu czy Black Sabbath, ale w odsłonach bardzo mocno komponujących się z rozgwieżdżonym niebem Olsztyńskiego Planetarium. Pojawią się też elementy muzyki komponowanej pod ewidentnym wpływem filozofii i nauki Mikołaja Kopernika.

Wiek: 10+

Zapraszamy! (wydarzenie biletowane)

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), które współtworzy Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Projekt jest dofinansowany z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.