Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza w piątek (18.02), o godzinie 18.00 na spotkanie „Prehistoria muzyki elektronicznej” w ramach cyklu „Muzyka pod Gwiazdami”.
Chociaż termin „muzyka elektroniczna” pojawił się dopiero w 1951 roku, to korzenie tej opartej o wygenerowane elektrycznie, a potem w układach elektronicznych brzmienia sięgają przełomu XIX i XX wieku. Wtedy pojawiło się kilka przyrządów i instrumentów. Jednak dopiero w latach 60. pojawił się pierwszy popularny syntezator analogowy Mooga, a z początkiem lat 70. muzyka elektroniczna zaczyna wchodzić do kultury masowej. Pojawiają się takie zespoły czy wykonawcy, jak Tangerine Dream, Ash Ra Tempel, Kraftwerk, Klaus Schulze czy Isao Tomita. Nagrana w 1972 przez Hot Butter wersja utworu „Popcorn” staje się pierwszym singlowym hitem w historii muzyki elektronicznej.
Podczas spotkania sięgniemy po wczesne utwory wyżej wymienionych wykonawców i innych, mniej znanych, a tej czasami trudnej w odbiorze muzyce towarzyszyć będą wizualizacje tworzone na żywo przy pomocy systemu cyfrowego planetarium.
Wybór muzyki i oprawa wizualna: Leszek Błaszkiewicz
Bilety: 10 zł
Zapraszamy!