W sali kameralnej BWA Galerii Sztuki w Olsztynie prezentowana jest wystawa fotograficznej twórczości Bogdana Dziworskiego - „f/5.6”, zorganizowana przez Leica 6x7 Gallery w Warszawie i Agencję Zegart pod kuratelą Rafała Łochowskiego.
„f/5.6” to obszerna, przekrojowa retrospektywa, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Składają się na nią 42 fotografie, z których wiele to niepublikowane dotąd prace, specjalnie wyselekcjonowane spośród rozległego archiwum fotografa, tworzące jego czuły i subiektywny dokument polskiego społeczeństwa w drugiej połowie XX w. To tylko fragment ponad czterdziestoletniego dorobku twórczego Bogdana Dziworskiego.
Bogdan Dziworski (urodzony w Łodzi w 1941 r.) to wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 r. ukończył Wydział Operatorski tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. W 1994 r. otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego.
W 2014 r. odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.
Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko i średniometrażowych.
Jego fotograficzna twórczość to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Zdjęcia Dziworskiego mają również znaczenie historyczne i poznawcze. Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby, przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego.
Pierwszy album pod tytułem „My View” ukazał się w 1981 r., w Wiedniu. Kolejny powstał dopiero w latach 90. Wówczas zorganizowano również kameralne wystawy: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie.
Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy i podczas zabawy.
Z ekspozycją można zapoznać się do 27 lutego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y