Deklaracja PIT 36L służy wszystkim podatnikom, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej i mają opodatkowywać się na zasadach określonych w art. 30c lub 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli na zasadach podatku liniowego). Zeznanie dotyczy wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) za cały rok podatkowy. Obecnie w 2022 roku podatnicy będą przygotowywali więc PIT za zakończony 2021 rok. Wiele opracowań mających pomagać podatnikom PIT skupia się na podstawowych aspektach deklaracji, nie wspominając o rozwiązaniu dodatkowych problemów czy niewiadomych, którym również warto się przyjrzeć w PIT 36L.
Braki w formularzu i domniemania
Formularz podatkowy
PIT 36L przewiduje, że niektóre pozycje muszą być bezwzględnie wypełnione. Dotyczy to na przykład danych identyfikacyjnych, takich jak identyfikator podatkowy NIP. W przypadku, jeżeli pozycja nie musi być wypełniona bezwzględnie, a dotyczy to pozycji, gdzie wpisuje się kwoty to urząd skarbowy przyjmie, że podatnik wpisał kwotę „0”. Należy pamiętać, że braki formularza w miejscach bezwzględnie obowiązujących do wypełnienia mogą prowadzić nawet do nieważności tak złożonej deklaracji podatkowej. W innych miejscach natomiast do błędów, które trzeba będzie zmieniać poprzez składanie korekty PIT 36L.
Załączniki do deklaracji
Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu PIT 36L może wymagać złożenia załączników do zeznania. W przypadku tego formularza PIT załącznikami będą:
PIT/B,
PIT/IP, PIT/ZG, PIT/BR, PIT/DS, PIT/Z, PIT/PM, PIT/O, PIT/NZI, PIT/MIT, PIT/WZ oraz PIT/SE. W sytuacji, jeżeli podatnik ma obowiązek przygotowania deklaracji wraz z załącznikami, złożenie PIT bez nich powoduje nieprawidłowe wypełnienie obowiązku podatkowego.
Wyjątki od terminów podstawowych złożenia zeznania
W większości przypadków podatnicy będą rozliczać się w podstawowym terminie to znaczy od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po danym roku podatkowym. Jednak od tej zasady ogólnej są pewne wyjątki, o których mówi się niezbyt często. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy podatnik przygotuje i złoży zeznanie przed początkiem terminu do składania PIT 36L. W takiej sytuacji zeznanie (złożone przed terminem) uznaje się za złożone w pierwszym możliwym dniu składania zeznań, czyli 15 lutego. Drugim wyjątkiem jest sytuacja, w której podatnik niemający miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zamierza opuścić teren kraju. w takiej sytuacji podatnicy są obowiązani złożyć zeznanie PIT 36L za dany rok podatkowy przed opuszczeniem terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Brak nowego rachunku osobistego
Deklaracja PIT 36L przewiduje miejsce na wskazanie rachunku bankowego podatnika stosownego do przekazania zwrotu (nadpłaty). W przypadku, jeżeli podatnik nie zgłosi nowego rachunku zwrot nastąpi najpierw na wcześniej zgłoszony przez podatnika rachunek bankowy (lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej (SKOK). Dopiero jeżeli nie zgłoszono żadnego rachunku, zwrot nadpłaty nastąpi przekazem pocztowym.
Z D J Ę C I A