Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
03:46 20 stycznia 2025 Imieniny: Fabiana, Sebastiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
AS/Mas. | 2022-01-25 18:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Ostropest plamisty – jak działa na organizm?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Ostropest plamisty jest znany ze swoich właściwości zdrowotnych. O jego pozytywnym wpływie na organizm człowieka było wiadomo już w starożytności. Wszystko za sprawą cennych składników, których jest bogatym źródłem. Sprawdź, jak działa ostropest plamisty na organizm człowieka.

Ostropest plamisty

To roślina z rodziny astrowatych. Naturalnie rośnie w Azji, Afryce i na południu Europy. Natomiast jest uprawiana w wielu innych miejscach na świecie - w tym również w Polsce. Ostropest plamisty osiąga wysokość około 2 metrów. Gruba i prosta łodyga kończy się koszyczkowatym kwiatem o purpurowym kolorze. Liście rośliny są pokryte kolcami. Ostropest ma również owoce, którymi są niełupki.

Ostropest plamisty może być przerobiony na nalewkę, którą spożywa się w celach leczniczych. Niektórzy przygotowują z niego odwar. W sklepach zielarskich jest on dostępny jako suplement diety w postaci tabletek, kapsułek, soku lub olejku.

Jakie składniki są obecne w ostropeście plamistym?

Surowcem leczniczym są owoce ostropestu plamistego. W roślinie tej znajduje się wiele cennych składników, które wspierają organizm człowieka i są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Mowa nie tylko o witaminach i solach mineralnych, ale również fitosterolach, garbnikach, kwasach organicznych, kwasach tłuszczowych, aminach biogennych, flawonoidach. Każde z nich ma inne działanie. Jest ono jednak pozytywne.
R E K L A M A

Działanie ostropestu plamistego na wątrobę

Najbardziej znane jest działanie ostropestu plamistego na wątrobę. Tą właściwość odkryto już dawno temu. W starożytności i średniowieczu roślinę tę stosowano w leczeniu schorzeń wątroby i układu pokarmowego. Dzisiaj wiadomo, że może ona wspierać terapię marskości wątroby, stłuszczenia wątroby i kamicy dróg żółciowych. Ostropest plamisty ma działanie hepatoochronne. Wspiera regenerację wątroby i tworzenie się nowych komórek. Dodatkowo chroni ten narząd przed działaniem szkodliwych substancji, z którymi ma ona powszechny kontakt.

Ostropest plamisty a inne leki

Przed rozpoczęciem suplementacji ostropestu plamistego należy skonsultować się z lekarzem. Roślina ta może obniżać stężenie i skuteczność niektórych leków. Mowa przede wszystkim o metronidazolu i indynawirze.

Ostropest plamisty w kosmetyce

Z ostropestu plamistego można wykonać olej, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Wspiera on regenerację skóry, a także zapewnia jej optymalne nawilżenie. Olejek można dodawać do kosmetyków lub stosować bezpośrednio na skórę.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.