Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:15 23 lutego 2025 Imieniny: Izabeli, Damiana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
inf. pras. | 2022-01-20 16:33 | Rozmiar tekstu: A A A
UWM inwestuje w przyszłość medycyny i regionu

Do Olsztyna trafi nowoczesny sprzęt do leczenia nowotworów

Olsztyn24
Uczestnicy podpisania umowy na dostawę akceleratora liniowego (fot. archiw. UWM)

Szpital uniwersytecki w Olsztynie dołączy do grona nielicznych ośrodków wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt do radiochirurgii mózgu, głowy i szyi. W środę (19.01) rektor UWM podpisał umowę na zakup akceleratora liniowego. To pierwsze takie urządzenie w Polsce.

ZAP-X Gyroscopic Radiosurgery to system, który, zapewniając niezwykłą precyzję, zmniejsza ryzyko powikłań w radiochirurgii. Cienki strumień promieniowania X dociera bezpośrednio do miejsca zaatakowanego przez chorobę. Dawka wspomnianego promieniowania jest kontrolowana, a urządzenie przerywa pracę, jeśli pacjent zmieni swoją pozycję. To gwarancja bezpieczeństwa.

Sprzęt, który za półtora roku ma stać się najważniejszą częścią powstającego w szpitalu Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi, to zapowiedź olbrzymiego postępu w walce z nowotworami. Bezinwazyjnie pozwala on usunąć ognisko raka czy przerzut. Urządzenie ma swoje zastosowanie także w leczeniu padaczki lekoopornej czy choroby Parkinsona. O jego wyjątkowych zasługach dla pacjentów dotkniętych ostatnią z wymienionych chorób, prof. Sergiusz Nawrocki, prorektor ds. Collegium Medicum, słyszał m.in. od swoich kolegów z Japonii, kraju, który jako jeden z nielicznych może pochwalić się korzystaniem z tego systemu. Japońscy lekarze pod swoją opieką mieli skrzypka, a więc osobę, dla której parkinsonizm mógł oznaczać przekreślenie kariery.

- W pewnym momencie jego leczenia zastosowano właśnie omawianą metodę - mówił podczas podpisywania umowy na dostarczenie akceleratora prof. Nawrocki. - Dzięki leczeniu mężczyzna ponownie zaczął grać na skrzypcach.
R E K L A M A
Tym, co na pewno będzie miało duże znaczenie dla pacjentów leczonych przy użyciu nowego sprzętu, jest m.in. także fakt, że zabieg nie będzie musiał wiązać się z pobytem w szpitalu.

Zakup akceleratora wpłynie nie tylko na jakość leczenia w regionie i w Polsce, ale także na rozwój badań naukowych oraz kompetencji studentów kierunku lekarskiego. Słowem: zyskują wszyscy.

- Kontynuujemy inwestycję w naszą olsztyńską medycynę. I na tym nie poprzestaniemy - podkreślał podczas podpisywania umowy rektor UWM Jerzy Przyborowski. Przypomniał też, że koszt inwestycji to prawie 20 milionów złotych brutto, a środki na jego pokrycie pochodzą z obligacji, które uniwersytet otrzymał od resortu nauki półtora roku temu.

Konsekwentne dążenia uczelni do rozwoju medycyny dostrzegają ci, którzy w czasie swojej codziennej pracy mają możliwość z rozmaitych inwestycji korzystać.

- Medycyna jest w optyce uniwersytetu, szpital jest jego częścią. Jestem szczęśliwy, że będziemy mogli być w pierwszej lidze szpitali klinicznych w kraju - podkreślał Maciej Kamiński, p.o. dyrektora szpitala uniwersyteckiego.

Prof. Leszek Gromadziński, dziekan Wydziału Lekarskiego zaznaczył z kolei, że decyzja o zakupie sprzętu do radiochirurgii to kamień milowy w rozwoju olsztyńskiej medycyny.

Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi ma się mieścić w osobnym budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie. Stanie on między Centrum Medycyny Eksperymentalnej im. Emila Behringa a budynkiem, w którym dziś funkcjonuje oddział neurorehabilitacji. Bardzo ważną kwestią, wpisującą się doskonale w ideę Zielonego Uniwersytetu, realizowanej od lat na UWM, jest to, że zakupione właśnie urządzenie nie produkuje odpadów radioaktywnych.

******

Firma Synektik, która wygrała przetarg na dostarczenie sprzętu oraz wykonanie budynku Ośrodka Radioterapii Mózgu, Głowy i Szyi, na zrealizowanie swoich zadań ma półtora roku. Z deklaracji składanych przez Cezarego Kozaneckiego, prezesa zarządu firmy Synektik, wynika jednak, że dołoży on wszelkich starań, by termin ten uległ skróceniu. Zgodnie z jego założeniami pierwsi pacjenci powinni skorzystać z urządzenia już na początku 2023 roku.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.