Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:52 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2022-01-17 13:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert „Tribute to Stan Getz” – projekt z pogranicza dwóch mocarstw

Olsztyn24
Afisz koncertu | Więcej zdjęć »

W piątek (21.01) o godz. 19:00 w Filharmonii Warmińsko Mazurskiej w Olsztynie rozpocznie się koncert w hołdzie Stanowi Getzowi - jednemu z największych saksofonistów w historii jazzu. Podczas koncertu posłuchamy dwóch suit jazzowych: klasycznej już kompozycji Focus z 1961 roku oraz powstałej w ubiegłym roku suity Tribute to Stan Getz Krzysztofa Herdzina.

W sali koncertowej olsztyńskiej filharmonii wystąpią:

» Marek Wroniszewski - dyrygent
» Piotr Baron - saksofon tenorowy
» Łukasz Żyta - jazzowy zestaw perkusyjny
» Orkiestra smyczkowa, harfa

W programie znajdą się:
R E K L A M A
» Krzysztof Herdzin „Tribute to Stan Getz” (2021), suita na saksofon tenorowy, kwintet smyczkowy, harfę i jazzowy zestaw perkusyjny, napisana dla Piotra Barona.

» Eddie Sauter „Focus” (1961), suita na saksofon tenorowy, kwintet smyczkowy, harfę i jazzowy zestaw perkusyjny, napisana dla Stana Getza.

Suita „Focus” ukazała się na płycie w 1961 roku i stała się ulubionym własnym nagraniem Stana Getza. Kompozycja na saksofon tenorowy i orkiestrę smyczkową została zamówiona przez muzyka u Eddiego Sautera, znanego kompozytora i aranżera złotej ery swingu. Temat pierwszej części suity I’m Late, I’m Late jest niemal identyczny jak druga część Muzyki na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Béli Bartóka. Utwór w istocie miał być ukłonem w stronę węgierskiego kompozytora, który wspierał Sautera u początków jego kariery twórczej. Drogi muzyki klasycznej XX stulecia i jazzu przecinały się niejeden raz, ze znakomitym rezultatem dla obu nurtów. Autorzy przewodnika The Penguin Guide to Jazz zaliczyli „Focus” do absolutnego jazzowego kanonu i stwierdzili: „Nikt nigdy nie napisał dla Getza tak znakomitych aranżacji, a olśniewające i przejrzyste nuty Sautera zachwycają za każdym razem po tylu latach”.

Kolejnym rozdziałem w historii wzajemnych inspiracji wybitnych muzyków będzie suita „Tribute to Stan Getz” (w hołdzie Stanowi Getzowi) Krzysztofa Herdzina. Utwór powstał na ten sam skład instrumentalny, na jaki 60 lat wcześniej Eddie Sauter napisał „Focus”. Klasyka i jazz, ciepłe, eleganckie brzmienie saksofonu tenorowego i zwiewność orkiestry smyczkowej - na pograniczu stylów i epok rozegra się naprawdę intrygująca muzyczna uczta.

Piotr Baron saksofon

Urodzony w 1961 roku we Wrocławiu, zadebiutował już w 1977 roku. Rok później został wyróżniony, a w 1980 roku otrzymał drugą nagrodę na festiwalu Jazz nad Odrą. W 1984 roku zdobył Grand Prix na San Sebastian Jazz Aldia w Hiszpanii. Tytuł magistra sztuki uzyskał w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

W ciągu czterdziestoletniej działalności muzycznej Piotr Baron współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA, takimi jak: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Zbigniew Lewandowski, Kazimierz Jonkisz, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Darek „Oles” Oleszkiewicz, Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Bo Stief, Jasper Van’t Hof, Ray Charles, Art Farmer, James Newton, Al Porcino, Billy Harper, David Murray, Kevin Mahogany, Victor Lewis, Roy McCurdy, John Hicks, Jon Mayer, Eddie Henderson, Gary Smulyan, Marvin „Smitty” Smith, Carter Jefferson, Bobby Watson, Kei Akagi, Larry Koonse, Joe LaBarbera, Charlie Shoemake, Mark Soskin, Kevin Hays, Billy Hart, Harvie Swartz, David Friesen, Clarence Seay, Ed Schuller, John Betsch, Wadada Leo Smith, Ronnie Burrage, Greg Bandy, Malcolm Pinson, Skip Hadden, Steve McCraven, Wayne Bartlett, Carlos Johnson, Karen Edwards. W 1998 roku był koncertmistrzem (pierwszy saksofon altowy) orkiestry European Broadcasting Union Big Band w Sztokholmie. Brał udział w szeregu przedsięwzięć z pogranicza jazzu i muzyki poważnej, m.in. w seriach Monady Cezarego Duchnowskiego, poemacie symfonicznym Sceny z Macondo Jacka Niedzieli-Meiry, suicie Looking for Balance Krzysztofa Herdzina, kilkukrotnie wykonywał Quattro Staggioni Antonia Vivaldiego z białostockim zespołem Consort 415.

Piotr Baron wziął udział w nagraniu ponad 100 płyt, w tym nagrał dziesięć płyt autorskich: Take One (1995), Tango (1996), Blue Rain (1997), Bogurodzica (2000), Reference (2004), Salve Regina (2007), Sanctus, Sanctus, Sanctus (2008), Kaddish (2011), Jazz na Hrade (2012) i Wodecki Jazz (2019).

Od ćwierćwiecza w ścisłej czołówce ankiety „Jazz Top” magazynu „Jazz Forum”, zwycięzca tejże w roku 2015 roku w kategorii saksofon barytonowy. Nominowany do nagrody Fryderyk jako muzyk roku (2000, 2004 i 2009), a w kategorii płyta roku nominację otrzymały Bogurodzica i Sanctus, Sanctus, Sanctus.

Piotr Baron jest artystą firmowym Cannonball Musical Instruments, Drake Mouthpieces i D’Addario Woodwinds. Odznaczony srebrnym i brązowym medalem „Gloria Artis”, medalem „Zasłużony dla Wrocławia” i „Złotą Odznaką” PSJ. Kompozytor muzyki dla teatrów (m.in. Wrocławski Teatr Lalek, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, Słupski Teatr Dramatyczny, Wrocławski Teatr Współczesny, Narodowe Czytanie 2020).

Od 1998 roku pracuje jako nauczyciel i wykładowca, aktualnie prowadzi zajęcia na Wydziale Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Prowadził otwarte wykłady jazzowe w USA na University of California Irvine, California Institute of the Arts w Valencia, w Turcji na Ankara Bilkent University, w Austrii na Kunst Universität Graz, uczył na letnich warsztatach jazzowych w Pradze, we Lwowie i wielu miastach Polski. Od 1994 do 2011 roku prowadził swój autorski program w Polskim Radiu Wrocław, a od 2012 roku do dziś w radioJAZZ.fm. Recenzent i publicysta (m.in. „Jazz Forum”, „Wszystko co najważniejsze”), autor kilkunastu publikacji naukowych.

Od grudnia 2015 do sierpnia 2018 roku pracował w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako doradca podsekretarza stanu i zastępca dyrektora departamentu. We wrześniu 2018 roku powołany na dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Marek Wroniszewski - dyrygent

Zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 roku, początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry. Asystował wielu wybitnym dyrygentom, takim jak: Michaił Jurowski (nagranie i współczesne światowe prawykonanie opery Mojżesz Antona Rubinsteina), Gabriel Chmura, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Kozłowski, Andrzej Boreyko, Piotr Gajewski. Współpracuje także z wieloma solistami, m.in. Zakharem Bronem, Vadimem Repinem, Piotrem Pławnerem, Kevinem Kennerem, Krzysztofem Meisingerem, Klaudiuszem Baranem, Joanną Marcinkowską.

Półfinalista i laureat nagród dla najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz finalista VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Współpracuje z Filharmonią Śląską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Lubelską, Filharmonią Świętokrzyską, Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. W 2016 roku wraz z orkiestrą Capella Thoruniensis nagrał płytę z utworami Artura Banaszkiewicza.

Studia z dyrygentury symfoniczno-operowej rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w której otrzymał licencjat w klasie prof. Elżbiety Wiesztordt, następnie ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie prof. Mirosława Jacka Błaszczyka. Ponadto uzyskał dyplomy magistra sztuki w specjalnościach fortepian i fagot w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2017 roku został uhonorowany Medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Za zasługi dla muzyki polskiej”.

Łukasz Żyta - perkusja

Absolwent PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie perkusji Mirosława Żyty. W 1998 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie perkusji jazzowej dra Adama Buczka.

Zadebiutował na scenie jazzowej w 1993 roku w konkursie Jazz Juniors w Krakowie, gdzie wystąpił z zespołem Youth Formation. Z grupą Joint Venture został laureatem I nagrody na Festiwalu Jazz Juniors w w Krakowie (1995), na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996). Z zespołem Parnas Sextet otrzymał nagrodę „Klucz do Kariery” na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa (1998). Jest także laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie indywidualne (1998).

Muzycy z którymi współpracował i nagrywał to m.in.: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Olejniczak, Adam Pierończyk, Piotr Baron, Henryk Miśkiewicz, Piotr Wojtasik, Jerzy Małek, Grzegorz Nagórski, Jarosław Śmietana, Szymon Mika, Andrzej Cudzich, Jacek Niedziela-Meira, Michał Barański, Sławomir Kurkiewicz, Kuba Stankiewicz, Joachim Mencel, Michał Tokaj, Piotr Wyleżoł, Artur Dutkiewicz, Wojciech Groborz, Aga Zaryan, Grażyna Auguścik, Urszula Dudziak, Iza Zając, Ewa Bem, Bennie Maupin, David Doruzka, Jaromir Honzak, Lee Konitz, Greg Osby, Gary Thomas, Chris Cheek, Dan Tepfer, David Murray, David Friedman, Bobby Watson, Brad Terry, Stephen Riley, Dayna Stephens, Ingrid Jensen, Timucin Sahin, Steve Logan.

Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju, takich jak: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Komeda Jazz Festival, Festiwal Pianistów Jazzowych, Od Nowa Jazz Festival, Jazz Juniors, Muzeum Jazz Festival, Lublin Jazz Festival, Pomorska Jesień Jazzowa, Młyn Jazz Festival, Sopot Jazz Festival, Sopot Molo Jazz Festival, RCK Pro Jazz Festival, Silesian Jazz Meeting, Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie, Tarnów International Jazz Contest, Palm Jazz Festival, Ladies Jazz Festival, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Drums Fuzje. Za granicą pojawił się m.in. na: Ankara Jazz Festival, Berlin Jazz Festival, Brno Jazz Festival, Cheltenham Jazz Festival, Dusseldorf Jazz Rally, Edinburgh Jazz & Blues Festival, Getxo Jazz Festival, Izmir European Jazz Festival, Jazzahead (Brema), Nine Gates Jazz Festival (Pekin), Roma Jazz Festival, St. Moritz Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, Trutnov Jazz Festival, Utsav Jazz Festival (New Delhi), White Nights Jazz Festival (St. Petersburg).

Łukasz Żyta ma w swym bogatym dorobku udział w nagraniu ponad 50 płyt. Aż dziesięć z nich uhonorowanych zostało najwyższymi laurami w polskim świecie muzycznym - Nagrodą Fryderyka lub jego czeskim odpowiednikiem.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.