(fot. facebook Allensteiner Gesellschaft Deutscher Minderheit in Allenstein)
W siedzibie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Olsztynie została dzisiaj (13.01) zwołana konferencja prasowa pod hasłem. „Nasz język, nasza tożsamość”, aby wyrazić sprzeciw wobec krzywdzącej środowisko mniejszości narodowych i etnicznych decyzji podjętej przez posłów na posiedzeniu sejmu w dniu 17 grudnia 2021, w sprawie przegłosowania i przyjęcia ustawy budżetowej, która zawiera poprawkę poselską zmniejszającą finansowanie nauki języka mniejszości narodowych i etnicznych w szkołach o prawie 40 milionów złotych.
W konferencji udział wzięli Miron Sycz - wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jarosław Słoma - przewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych przy Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Bernard Gaida - przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Sabina Reguła - przewodnicząca Nidzickiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej, nauczyciel języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz doradca metodyczny języka mniejszości narodowej, Lubomira Tchórz - dyrektor Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach i Michał Schlueter - wiceprzewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
-
Region Warmii i Mazur to najbardziej wielokulturowy region w Polsce, ta wielokulturowość ubogaca ten region i mieszkańców naszego województwa - mówi Sabina Reguła. -
To tutaj największymi przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych jest mniejszość niemiecka oraz ukraińska. Zatem w województwie warmińsko-mazurskim są szkoły z nauczanym językiem ukraińskim oraz szkoły z dodatkową nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Trzeba pamiętać, że rodzice tych właśnie uczniów są pełnoprawnymi obywatelami Polski, obywatelami płacącymi podatki w Polsce. A tych uczniów przez decyzję obcięcia subwencji oświatowych na zajęcia dla nich przeznaczone będzie się dyskryminować. W uzasadnieniu poselskiej poprawki wskazano, że od 1 września bieżącego roku planowane są zmiany organizacyjne w nauczaniu języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej. Tygodniowy wymiar nauczania ma zostać zmniejszony o 2 godziny.
Obecnie na Warmii i Mazurach niemieckiego jako języka mniejszości narodowej w 43 szkołach uczy się 2 182 dzieci w wymiarze 3 godzin lekcyjnych tygodniowo. Wiele tych szkół to wiejskie placówki, które na skutek braku wsparcia nauki niemieckiego jako języka mniejszości mogą zostać zamknięte co będzie skutkowało komplikacjami dla dzieci i kadry pedagogicznej tych placówek.
Podczas konferencji jej gospodarze zaapelowali, by Sejm przyjął zgłoszone we wtorek przez Senat poprawki, które mają przywrócić pełne finansowanie nauki niemieckiego jako języka mniejszości narodowych.
-
Warto podziękować Senatorom RP za ich przyzwoitą postawę i warto się zwrócić do Sejmu, aby tą poprawkę Senatu przyjął - stwierdził Miron Sycz. -
To wszystko jest przed nami. Mamy nadzieję, że ta konferencja też przyczyni się do tego, aby posłowie przynajmniej naszego regionu zachowali się przyzwoicie. Przeciwko decyzji Sejmu zaprotestował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.