Rozpoczęło się postępowanie na wybór wykonawcy dodatkowych nasadzeń w Olsztynie. Łącznie w trakcie realizacji kontraktu w mieście przybędzie około 2,8 tysiąca drzew.
Ponad 2 drzewa w zamian za 1 wycięte w trakcie przygotowań do trwającej inwestycji związanej z rozbudową trakcji tramwajowej. W planie też krzewy, byliny i kwiaty. Nowe nasadzenia obejmą swym obszarem sporą część stolicy Warmii i Mazur.
Ogłoszony właśnie przetarg dotyczy nasadzeń 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tysięcy kwiatów cebulowych. Pojawią się one na terenie 9 olsztyńskich osiedli - najwięcej na Jarotach (497 drzew), Kormoranie (443), Nagórkach (332) i w Śródmieściu (304).
-
Od wykonawcy oczekujemy, że w pierwszej kolejności nowe drzewa będą sadzone wzdłuż Al. Piłsudskiego oraz w obrębie Śródmieścia - informuje Justyna Sarna-Pezowicz, dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna.
Klony, lipy, dęby i drzewa owocowe będą sadzone najczęściej. Sadzonki muszą mieć określone parametry, jak taki, że obwód pnia na wysokości metra nie może być mniejszy niż 16-18 cm czy (w niektórych przypadkach) wysokość co najmniej 3 metrów.
Wykonawca będzie mieć obowiązek m.in. przygotowania terenu pod nasadzenia, ukształtowania rabat czy realizacji prac pielęgnacyjnych w deklarowanym okresie rękojmi.
-
Nowe nasadzenia są istotne szczególnie w kontekście zmian klimatu - twierdzi Tekla Żurkowska, miejska ogrodnik. -
Drzewa w znacznym stopniu, poprzez korony, zmniejszają nagrzewanie się jezdni, chodników i budynków. Tym samym zmniejszają temperatury i niwelują efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła.O tym, kto zrealizuje nowe nasadzenia, przekonamy się po 3 lutego. Do tego dnia bowiem można składać oferty. Wykonawca będzie miał na wykonanie prac 18 miesięcy od daty zawarcia umowy, przy czym w pierwszych 6 miesiącach powinien zrealizować minimum 20 procent z nich, a w ciągu pierwszego roku - co najmniej połowę zakresu robót.
Poza 1,8 tys. drzew objętych zadaniem, posadzenie kolejnych 800 zostało zleconych wykonawcy rozbudowy tramwajowej infrastruktury jako zagospodarowanie pasa drogowego. Natomiast około 200 nasadzeń kompensacyjnych było już elementem projektu tramwajowego.