Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:25 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
CEiIK | 2022-01-05 18:34 | Rozmiar tekstu: A A A

„Pejzaż Polski” tematem kolejnej wystawy w Galerii Marszałkowskiej

Olsztyn24
Wystawa „Pejzaż Polski” w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Prace zgromadzone na najnowszej wystawie w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie to zbiór fotografii nagrodzonych i wyróżnionych w Ogólnopolskim konkursie „Pejzaż Polski” organizowanym przez Kętrzyńskie Centrum Kultury. Na konkurs wpłynęły 244 prace, 45 autorów. Rozstrzygnięcie konkursu (w listopadzie) zwyczajowo już zbiegło się w czasie z takimi rocznicami jak odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz nadanie praw miejskich Kętrzynowi.

Zbieżność ta nie jest przypadkowa konkurs programowo odnosi się bowiem do historii Polski. Cel konkursu ma charakter poznawczy, a samo fotografowanie winno zwiększyć zainteresowanie pięknem polskiego krajobrazu, w którego obrazie zawiera się nierozerwalnie historia kraju.

Konkurs rozegrał się w tym roku w dwóch kategoriach: Kętrzyn moje miasto i Pejzaż Polski, gdzie według regulaminu miały odnaleźć się zdjęcia prezentujące piękno, bogactwo i różnorodność krajobrazu. Wśród fotografii nagrodzonych w kategorii Pejzaż Polski nie ma ani jednej weduty. Wizerunek Polski jaki wyłania się z tych prac jest w swej istocie czysto romantyczny, zarówno w nostalgicznych jak i nacechowanych gwałtownymi emocjami odsłonach. Pola, drogi, drzewa, w tym głównie brzozy i wierzby; jezioro, morze, rzeka, góry, krzyże, kapliczki, utrudzone pracą konie, mgły; zapalające się i gasnące słońce, to podstawowe składniki wizualnych dokumentów, które poza swoją funkcją: przechowywania informacji o rzeczach na później, stanowią też esencję samego sposobu pojmowania polskości w pejzażu.

Wśród poprawnych w swej literackiej narracji zdjęć zwracają uwagę prace Wiktora Barona (Nagroda Specjalna Nadleśnictwa Srokowo) zatytułowane „Mazury z lotu ptaka” i „Wyspa”. Pejzaż został tu przedstawiony z wysokiej perspektywy, w zaskakujący sposób, tak że zarejestrowane przez aparat struktury plastyczne wymykają się przedmiotowym określeniom, a oglądający ma prawo zwątpić w realność zaobserwowanego świata. Kompozycje sprawiają wrażenie makro fotografii, gdzie widziana z góry wyspa przypomina skrawek drzewnego porostu, gra świateł na złoto zielonym polu upodabnia je do zunifikowanej w swej rytmicznej konstrukcji, przefiltrowanej przez mikroskop tkanki.
R E K L A M A
Artystyczny wyraz fotografii konkursowych, ich przemyślane kompozycje, bogata kolorystyka, atmosfera, składają się na piękny portret polskiego pejzażu obserwowanego przez wrażliwych fotografów. To wspaniałe świadectwo krajobrazu wpisujące się w tradycję i historię opisów polskiej kultury. Można by w tym miejscu przywołać skojarzenia z ikonografią Chopinowską: charakterystyczne wierzby na plakacie Tadeusza Trepkowskiego do piątej edycji Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku, czy te z plakatu Tomasza Szuleckiego do jedenastej edycji, który „posadził je” na pięciolinii miast nut. Wiele fotografii zbliża się do poetyki malarstwa Józefa Chełmońskiego, a szczególnie takich obrazów jak: Orka, Babie lato czy Bociany. Widok morza bałtyckiego na fotografiach pozwala na wspomnienie filmu Tadeusza Konwickiego „Ostatni dzień lata”, z 1958 roku...

Całość poszukiwań artystycznych i zachwyt nad urodą znajomego Świata bliska jest poszukiwaniom bohatera filmu „Żywot Mateusza”, Witolda Leszczyńskiego z 1967 roku.

Przyroda i jej niezaprzeczalne, wspólnie odbijające się we wszystkich oczach piękno, pozwalają na oderwanie od trudności odnajdywania coraz bardziej zawiłych dróg życia w społeczności.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.