Rozpoczęto remont najpiękniejszego „holendra” (fot. Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku)
W olsztyneckim skansenie rozpoczął się generalny remont najpiękniejszego wiatraka - „holendra” ze wsi Dobrocin, gm. Małdyty. Wiatrak został translokowany do Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku w latach 1962-65. Obecnie jest jednym z ostatnich drewnianych „holendrów” w województwie warmińsko-mazurskim.
Prace potrwają blisko sześć miesięcy - wiatrak odzyska dawny blask, a przede wszystkim śmigła, których wielkość zawsze wywiera na zwiedzających ogromne wrażenie.
Zadanie finansowane jest ze środków budżetu województwa warmińsko-mazurskiego.
Skansen w Olsztynku posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 79 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy.
Obiekty pochodzą z terenów wchodzących w skład Prus Wschodnich w chwili powstawania Muzeum (tj. w roku 1913): Oberlandu (Prus Górnych), Małej (Pruskiej) Litwy i okręgu sambijskiego oraz obecnych regionów północno-wschodniej Polski, z których budynki translokowano (lub odtwarzano) już po II wojnie światowej.
Prezentowane są również obiekty, które nie mieszczą się terytorialnie w żadnym z przedstawionych regionów. Chodzi tu o północne tereny województwa, określane w różnych okresach historycznych jako Barcja i Natangia. Są to dzisiejsze powiaty bartoszycki oraz część powiatu kętrzyńskiego.