Przed nami ostatnie dwa tygodnie tego roku. Ten czas spędzimy z rodziną i bliskimi przy wigilijnym stole, jak i na zabawie w noc sylwestrową. Zanim jednak usiądziemy do świątecznej kolacji lub otworzymy szampana o północy, przypomnijmy sobie kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pomogą nam bezpiecznie przebrnąć przez zgiełk zakupów oraz zimową podróż do bliskich.
Bezpieczni mimo pandemiiPamiętajmy, że w czasie świąt nadal obowiązują zasady sanitarne. Ich przestrzeganie jest tym ważniejsze, że w okresie przedświątecznym częściej się przemieszczamy i nawiązujemy kontakt z większą liczbą ludzi. Nośmy maseczki tak, by zakrywały usta i nos oraz pamiętajmy o dezynfekcji rąk. Starajmy się unikać zatłoczonych miejsc i pamiętajmy o przestrzeganiu limitów osób w sklepach.
Świąteczne zakupy
Przede wszystkim, zachowajmy szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymajmy cenne przedmioty - portfel, klucze, telefon, dokumenty - tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikajmy wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni - zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko. Pamiętajmy też, żeby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.
Zadbajmy też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możemy mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważymy, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiajmy bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo, to pamiętajmy, że mamy możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach. Uważajmy także przy kasie. Nigdy nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcemy przecież, by osoby stojące obok nas przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, starajmy się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniemy zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.
Jeżeli idziemy na zakupy z dziećmi, zwróćmy szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Duży ruch w sklepach zwiększa ryzyko zgubienia się. Pamiętajmy, by zawsze ustalić z dzieckiem, jak ma się zachować w takiej sytuacji - przede wszystkim, aby wróciło do miejsca, w którym ostatni raz nas widziało i aby nie odchodziło nigdzie z nieznajomymi osobami.
Choinko piękna jak las...Zgodnie z panującą tradycją większość z nas wyczekuje grudniowego dnia, w którym w naszych domach zawita pachnąca choinka. To właśnie ona, pięknie przyozdobiona, jest bożonarodzeniowym symbolem, który cieszy się największą popularnością. Policjanci przypominają, że świąteczne drzewko powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim legalnie pozyskane. Zgodnie z treścią art. 120 Kodeksu wykroczeń „
odpowiedzialności karnej podlega ten, kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone, jeżeli wartość drzewa nie przekracza kwoty 500 zł”. Sąd ma możliwość zastosowania wobec obwinionego kary aresztu do 30 dni, kary ograniczenia wolności trwającej 1 miesiąc albo kary grzywny do 5 000 zł.
Jeśli natomiast wartość drzewa przekroczy kwotę 500 złotych, sprawca czynu będzie podlegał odpowiedzialności karnej za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.
W tym miejscu należy podkreślić, że zakup choinki pochodzącej z kradzieży lub z przywłaszczenia, w zależności od wartości mienia, może stanowić podstawę do pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności za tzw. paserstwo, odpowiednio unormowane w art. 122 k.w. lub art. 291 k.k. Policjanci przypominają, aby choinki nabywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
Karp także zasługuje na godne traktowanie Zapewne dla wielu z nas nieodłącznym elementem zbliżających się świąt jest karp na wigilijnym stole. W zakresie kompetencji powiatowych lekarzy weterynarii leży m.in. nadzór nad zapewnieniem właściwych warunków sprzedaży żywych ryb w placówkach handlu detalicznego.
Bez wątpienia karpie podlegają prawnej ochronie przewidzianej w przepisach ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o chronię zwierząt, zgodnie z którą każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.
Z humanitarnym traktowaniem należy utożsamiać uwzględnienie potrzeb zwierzęcia. Zgodnie z powyższym żywym rybom należy bezsprzecznie zapewnić właściwe warunki bytowania, a więc transport i przetrzymywanie powinny odbywać się w pojemnikach z wodą. Transport żywych karpi w ich nienaturalnym środowisku, m.in. w pojemnikach bez wody, w szczelnie zamkniętej torbie foliowej, której ścianki bezpośrednio przylegają do skóry ryby, będzie wyczerpywał znamiona znęcania się nad zwierzęciem, określonego w art. 6 ust. 2 pkt 6 ustawy. Za takie przestępstwo przewidziano karę pozbawienia wolności do lat 3. W przypadku działania sprawcy ze szczególnym okrucieństwem sprawca podlega karze od 3 miesięcy do lat 5 pozbawienia wolności.
Należy podkreślić, że uśmiercanie ryb winno odbywać się w sposób humanitarny, w miejscu do tego wydzielonym, np. za parawanem, przenośna ścianką, w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Zabronione jest uśmiercanie ryb, w obecności dzieci. Grozi to karą pozbawienia wolności do lat 3.
Klika zasad zimowego podróżowaniaPodczas podróży należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Odpowiednie przygotowanie samochodów, odpowiedzialne zachowania oraz empatia wobec innych uczestników ruchu drogowego mogą wiele zdziałać.
Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu. Zaplanujmy ją wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie bagaży pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim ich rozmieszczeniu w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.
Kierowca musi zadbać o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć też o przerwach na regenerację. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks. Prowadząc samochód należy zachować bezwzględną trzeźwość.
Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. Kierowcy powinni pamiętać, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich kołach. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i zmniejszają drogę hamowania. Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach na te, które przystosowane są do zimowych temperatur.
Każdy kierowca wie także, jak ważny jest dobry sprzęt do odśnieżania tym bardziej, że obowiązkowo trzeba mieć odśnieżone szyby, maskę oraz dach samochodu. Zalegające warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych użytkowników - zwłaszcza tych, którzy jadą za nami.
Trzeba także sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami - czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza. Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto także pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.
W warunkach zimowych droga hamowania znacznie się wydłuża. Zachowanie ostrożności i rozwagi, odpowiedni odstęp od innych aut i niewykonywanie gwałtownych manewrów na drodze może nam bardzo ułatwić jazdę. Prędkość należy dostosować do warunków panujących na drodze - nie zawsze prędkość dozwolona będzie prędkością bezpieczną.
Tylko trzeźwy kierowcaCo roku podczas świątecznych dni wiele osób decyduje się na sprawdzenie swojego stanu trzeźwości w komendzie policji. Taka odpowiedzialna postawa zasługuje na pochwałę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu naszej trzeźwości, najlepiej rozwiać je sprawdzając się w najbliższej jednostce policji. Sprawdzenie trwa kilka sekund i jest darmowe.
Warto także zwrócić uwagę na zachowania innych kierowców. Jeśli zaniepokoi nas zachowanie innego kierującego, jeśli mamy wrażenie, że prowadzi auto pod wpływem alkoholu, nie należy się wahać. Telefon na numer 112 może uratować czyjeś życie. Policjanci sprawdzają wszystkie tego typu sygnały. Dzięki nim wielu pijanych za kierownicą zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego.
Świeć przykładem także w świętaNa każdy popołudniowy i wieczorny spacer warto zabrać odblaski. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza obszarem zabudowanym w warunkach ograniczonej widoczności muszą używać odblasków. Mimo że w obszarze zabudowanym takiego obowiązku nie ma, to także i w mieście pieszy jest bardziej widoczny, kiedy posiada elementy odblaskowe.
Sylwester - nie zapominajmy o przepisach i zasadach bezpieczeństwaPrawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych poza określonymi dniami. W większości gmin wprowadzono okresowe ograniczenia w stosowaniu materiałów pirotechnicznych. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w okresie objętym zakazem ich stosowania, zgodę na używanie materiałów pirotechnicznych wydaje właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W miejscach publicznych można ich używać w dniach 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne, np. niezgodnie z przeznaczeniem, może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych.
Kupujmy fajerwerki lub petardy tylko u sprawdzonych sprzedawców i tylko takie, które posiadają odpowiednie atesty, oznaczenia klasy bezpieczeństwa, wskazanie producenta wraz z danymi adresowymi oraz instrukcję w języku polskim. Podczas zakupu zwróćmy uwagę, czy opakowanie, w jakim materiały są oferowane do sprzedaży, jest nienaruszone, czy nie nosi śladów mechanicznych uszkodzeń. Używając wyrobów pirotechnicznych, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy odpowiednie miejsce do bezpiecznej zabawy. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań. Nie zapomnijmy o naszych pupilach - zwierzętach, które mogą negatywnie odczuć skutki używania wyrobów pirotechnicznych. Wiedząc, jak reagują w takich sytuacjach, nie pozwólmy ich spłoszyć i zadbajmy, by nie odczuwały dyskomfortu.
Pamiętajmy, że wyroby pirotechniczne mogą być używane jedynie przez osoby dorosłe. Również ich sprzedaż osobom niepełnoletnim zagrożona jest grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.