Deklaracja podatkowa to obowiązkowa forma przekazania informacji dla celów podatkowych. Każdy podatnik musi to zrobić określonym terminie. Najwygodniej jest wypełnić deklarację podatkową online. Deklaracje podatkowe przez Internet to idealne rozwiązanie dla wszystkich podatników i samorządowców. Wypełnienie deklaracji przez Internet trwa tylko 5 minut.
Którą deklarację podatkową można złożyć przez internet?
Wypełniając deklarację w tradycyjny sposób, możesz narazić się na pomyłki, które mogą być bardzo stresujące. Wypełniając deklarację online na portalu podatkowym, korzystasz z kalkulatora deklaracji. Kalkulator dobiera automatycznie stawki i oblicza wysokość podatku. Ogromna oszczędność czasu i brak miejsca na pomyłki, dzięki prostemu i przyjaznemu językowi, które jest zrozumiały dla każdego.
Dokumenty, które zostaną wygenerowane przez portal podatkowy, możesz przekazać online lub oddać w Urzędzie Skarbowym.
Deklaracje podatkowe online mają jeszcze jedną zaletę, zapamiętują nasze dane na przyszły rok. Dzięki temu nie musimy ich ponownie wpisywać do kalkulatora. Aby przekazać deklarację przez Internet do Urzędu, potrzebujesz Profilu Zaufanego i systemu ePUAP.
Deklaracje, które możemy rozliczyć przez Internet na stronie Przyjazne Deklaracje, to podatek rolny, podatek od środków transportowych, podatek leśny, podatek od nieruchomości oraz opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ogromną zaletą takiej formy złożenia deklaracji jest fakt, że zrobimy to o każdej porze dnia i nocy, bez wychodzenia z domu. Po prostu wybierasz deklarację ze strony i ją wypełniasz, generujesz dokumenty, po sprawdzeniu ich prawidłowości zatwierdzasz deklarację i wybierasz formę jej dostarczenia.
Podatek rolny
Posiadając ziemię mamy obowiązek zapłacenia podatku rolnego. Należy złożyć deklarację lub informację oraz opłacić podatek. Wysokość opłat zależy od rodzaju posiadanego gruntu i prowadzenia działalności gospodarczej. Podatek rolny płaci właściciel, posiadacz samoistny, czyli zarządca gruntu, użytkownik wieczysty, posiadacz gruntu Skarbu Państwa oraz dzierżawca gruntu rolnego objętego ubezpieczeniem społecznym rolników. Osoby fizyczne składają informację o gruncie rolnym IR-1 w ciągu 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Osoby prawne składają deklarację DR-1 do 15 stycznia danego roku.
Podatek od środków transportowych
Właściciele samochodów ciężarowych, autobusów lub innych większych pojazdów składają deklarację DT-1. Podlegają jej auta ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony, ciągniki z naczepą lub przyczepą, przyczepy i naczepy, które z pojazdem posiadają masę 7 ton i więcej oraz autobusy. Deklarację należy złożyć w terminie do dnia 15 lutego lub w ciągu 14 dni od powstania obowiązku.
Podatek leśny
Deklaracja dotycząca podatku leśnego trafia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który odpowiada teren lasu. Deklaracja DL-1 składamy z załącznikami. Obowiązek zapłacenia podatku za las powstaje miesiąc po kupnie lasu. Informacja podatkowa musi zostać złożona w ciągu 14 dni od powstania tego obowiązku - dotyczy to osób fizycznych. Osoby prawne zeznanie podatkowe składają do 15 stycznia.
Podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości musimy zapłacić, jeśli jesteśmy posiadaczami nieruchomości, działki lub innych budynków. W tym celu wypełniamy formularz DN-1, w którym wykazujemy przedmioty podlegające opodatkowaniu bądź zwolnieniu z jego płacenia. Termin to pierwszy dzień kolejnego miesiąca po nabyciu lub rozpoczęciu użytkowania.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Każdy właściciel nieruchomości, gdzie powstają odpady komunalne, musi złożyć deklaracje w swojej gminie. Odpady komunalne to inaczej śmieci, które powstają w gospodarstwach domowych oraz w innych miejscach.
Jak rozliczyć PIT online?
Chcąc rozliczyć PIT online, musimy podać nasze dane i przygotować odpowiednie dokumenty: imię i nazwisko, datę urodzenia, identyfikator NIP lub PESEL, kwotę przychody wykazaną w zeznaniu rocznym za poprzedni rok. Program PIT dokona wszelkich wyliczeń za ciebie. Rozliczenie PIT przez Internet jest darmowe i bezpieczne. Nie musimy posiadać Profilu Zaufanego ani podpisu elektronicznego, a jedynie dostęp do Internetu. Zeznanie zostanie wysłane bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Pamiętaj o pobraniu UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru, wydrukuj je i przechowuj. Im szybciej złożysz PIT, tym szybciej Urząd dokona ewentualnego zwrotu nadpłaconego podatku.