Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:45 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2021-12-18 22:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Do lidzbarskiego zamku znowu wejdą budowlańcy i konserwatorzy. Na dwa lata.

Olsztyn24
Uczestnicy spotkania w lidzbarskim zamku | Więcej zdjęć »

Wiosną przyszłego roku do zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim po raz trzeci na dłuższy czas wkroczą budowlańcy i konserwatorzy. Wtedy to bowiem rozpocznie się realizacja zawartej wczoraj (17.12) w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie umowy z firmą Skorłutowscy sp. j. na realizację III etapu konserwacji i rewitalizacji lidzbarskiego zamku. Szczegóły projektu zatytułowanego „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce - III etap” przedstawił dzisiaj (18.12) w lidzbarskim zamku Piotr Żuchowski - dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, któremu podlega ulokowane w lidzbarskim zamku Muzeum Warmińskie. Prezentację obserwowali m.in. poseł na Sejm RP Jacek Protas, członkini zarządu województwa Sylwia Jaskulska, starosta lidzbarski Jan Harhaj i burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski. W spotkaniu uczestniczyli też właściciele spółki Skorłutowscy - Ewa i Jerzy Skorłutowscy.

Realizacja lidzbarskiego projektu jest możliwa dzięki funduszom Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego znanego powszechnie jako „fundusze norweskie”. To już trzeci duży projekt budowlano-konserwatorski, który jest realizowany w Muzeum Warmińskim dzięki tym funduszom. Wcześniej fundusze norweskie posłużyły do przeprowadzenia ratunkowych prac konserwatorskich krużganków zamku w latach 2009-2011 oraz konserwacji i restauracji ścian zewnętrznych i dachów zamku w latach 2014-2016.

- Po zrealizowaniu tych dwóch pierwszych etapów konserwacji i rewitalizacji lidzbarskiego zamku, perła gotyku północy „rozbrzmiała” - powiedział dyrektor Piotr Żuchowski podczas swojego wystąpienia. - Perła „rozbrzmiała”, ale perła musi być w koronie. I właśnie ten projekt, który teraz realizujemy to m.in. dodanie tej korony do tej fantastycznej perły. Tą koroną będzie otoczenie zamku.

W ramach projektu zostaną m.in. zagospodarowane nieco zaniedbane dziś tereny międzymurzy, w tym sucha fosa, gdzie obecnie znajduje się „dziki” parking. Naprawione zostaną mury obronne o długości 315 metrów. Na międzymurzu powstaną ciągi spacerowe i miejsca na zewnętrzne ekspozycje. W suchej fosie powstaną „Ogrody Krasickiego”, podzielone na ogrody: wiosenny, letni, jesienny i zimowy. Ogrody będzie można podziwiać m.in. z nowego mostu nad suchą fosą, który również zostanie zrewaloryzowany.
R E K L A M A
Projekt obejmuje także prace wewnątrz zamku, gdzie nadal znajduje się wiele pomieszczeń dotychczas nie objętych pracami konserwatorskimi. Zakonserwowane zostaną m.in. piwnice w południowo-wschodnim narożniku zamku. Do celów działalności muzealnej zaadoptowane zostaną pomieszczenia dawnej kuchni i sanitariatów sierocińca, który przez wiele lat XIX i XX wieku mieścił się w lidzbarskim zamku. Pracami konserwatorskimi objęte będą też polichromie w dawnym gabinecie biskupa Krasickiego. Zmodernizowane i rozbudowane zostanie oświetlenie zamkowych wnętrz, wykonany zostanie monitoring wizyjny i rozbudowana iluminacja zamku.

Efektem realizacji projektu będzie odtworzenie i udostępnienie do działalności kulturalnej i edukacyjnej nowej powierzchni o wielkości 4,4 tys. m2 na zewnątrz zamku, zaś wewnątrz zamku będą to 833 m2 nowej powierzchni.

Pracom budowlanym i konserwatorskim towarzyszyć będą tzw. projekty miękkie. Będzie to w istocie tworzenie nowej oferty kulturalnej i edukacyjnej Muzeum Warmińskiego. Powstaną nowe wystawy, nowe trasy turystyczne i ścieżki archeologiczne, gry i programy komputerowe, organizowane będą prelekcje, warsztaty, koncerty i festyny.

Całkowity koszt realizacji projektu, który dzisiaj zaprezentował dyrektor Piotr Żuchowski, to kwota prawie 17,5 mln złotych. Projekt ma zostać zakończony i rozliczony do 30 kwietnia 2024 roku. Dodajmy jeszcze, że na czas realizacji projektu zamek nie będzie zamknięty dla zwiedzających. Jak poinformowała nas kustosz Muzeum Warmińskiego Małgorzata Jackiewicz-Garniec, zwiedzający nie tylko będą mogli zwiedzać zamek, ale również przyglądać się prowadzonym w zamku pracom budowlanym i konserwatorskim.

Więcej szczegółów na temat realizacji III etapu konserwacji i restauracji lidzbarskiego zamku nasi czytelnicy znajdą w dołączonych do niniejszego tekstu filmach wideo. Zachęcamy do obejrzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Prezentacja III etapu konserwacji i restauracji zamku w Lidzbarku Warmińskim
18-12-2021
image galeria
Małgorzata Jackiewicz-Garniec o konserwacji i rewitalizacji lidzbarskiego zamku
18-12-2021
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.