Podczas dzisiejszej (15.12) sesji Rady Miasta Olsztyna przyjęto coroczny program przygotowywany przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.
Strategicznym celem programu jest ograniczenie występowania problemów związanych z używaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. Ma to jednocześnie zapobiegać występowaniu nowych problemów społecznych bezpośrednio z nimi związanych.
-
Przedstawiony dokument to ciąg dalszy dotychczas realizowanych zadań - mówi Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie. -
Staramy się kontynuować dotychczas wypracowane, dobre praktyki.Wśród najważniejszych zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii są: zwiększenie skuteczności nowoczesnej profilaktyki, ograniczanie dostępności alkoholu i innych środków psychoaktywnych, zwłaszcza wśród młodzieży czy zwiększanie dostępności pomocy rodzinom, w których występują problemy związane z tą tematyką.
W poprzednim roku MZPiTU, poza konsultacjami specjalistów, zajęciami edukacyjnymi czy warsztatami umiejętności życiowych angażował się w szereg zadań z zakresu kultury czy rekreacji. Wśród nich były takie przedsięwzięcia, jak akcja „Olsztyn. Aktywnie!”, FestMuza czy Olsztyńskie Koncerty Organowe. Tego typu zadania mają być kontynuowane także w 2022 roku.
W poprzednim roku w Olsztynie zostały wydane 453 zezwolenia na sprzedaż oraz podawanie napojów alkoholowych (jeden punkt na 427 mieszkańców). Do Ambulatorium dla Nietrzeźwych przyjęto 3883 osoby (mniej o około 700 w porównaniu z 2019 rokiem). Poza tym wszczęto 442 procedury Niebieskiej Karty (spadek o około 60).