Przedstawiciele organizacji pozarządowych: Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra i Szczepan Worobiej ze Stowarzyszenia Historycznego im. Generała Roweckiego spotkali się w Barczewie z Konsulem Generalnym Węgier dr Páulem Attilą Illésem i konsulem dr Ottó Siposem. Pretekstem do spotkania były plany renowacji historycznego nagrobku Andrzeja i Baltazara Batorych wykonanego przez Abrahama i Willema van den Blocke. Obie organizacje zaangażowane są w promowanie przyjaźni polsko-węgierskiej.
Barczewski nagrobek to najcenniejszy, wykonany z marmuru, renesansowy nagrobek na Warmii i jeden z najcenniejszych w Polsce. Ten przepiękny zabytek to także ważny ślad pobytu Węgrów na Warmii. Gości oprowadzał po kościele św. Andrzeja Apostoła proboszcz o. Dawid Szulca, gwardian franciszkanów. Kościół, dzięki staraniom o. Dawida, przechodzi obecnie gruntowny remont. Po stronie wschodniej kościoła zakończono remont fundamentów i drenaż ochronny ściany wschodniej kościoła, zakrystii i średniowiecznego muru obronnego miasta. Zakończono już naprawę sklepienia, na ukończeniu są ściany boczne. Ołtarz główny został przesunięty w jego pierwotne miejsce - przy ścianie wschodniej. Obecnie trwa jego konserwacja. Rozpoczęto też prace w kaplicy, w której mieści się nagrobek.
Konsul Ill&és bardzo zainteresował się renowacją nagrobku, przypominając, że już na początku lat 90. XX wieku, staraniem władz węgierskich, dofinansowano remont kościoła. Uczestnicy spotkania zadeklarowali wsparcie w poszukiwaniu źródeł finansowania zabytku.
Z D J Ę C I A