VI Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach (fot. WMUM)
- Polska potrzebuje „okrągłego stołu”, przy którym rząd zasiądzie z samorządami na partnerskich zasadach – podkreślał marszałek Gustaw Marek Brzezin podczas VI Europejskiego Kongresu Samorządów, który w dniach 6-7 grudnia zgromadził w Mikołajkach blisko 1000 uczestników z 25 krajów Europy.
Hasłem przewodnim tegorocznego kongresu było „Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę?”. Wśród najważniejszych tematów, które omawiane były podczas paneli, znalazły się: finansowanie rozwoju regionów, smart-rozwiązania, współpraca transgraniczna oraz tworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji.
Głównym tematem kongresu, poruszonym podczas sesji plenarnej, była „Przyszłość idei decentralizacji - spór o zakres samorządności”.
Dyskusję, w której obok marszałka Brzezina udział wzięli prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, poseł Krzysztof Gawkowski i minister Paweł Szefernaker, zdominował temat przewidywanych skutków wprowadzenia Polskiego Ładu.
-
To „operacja na żywym organizmie”. Nie powinno się eksperymentować, pieniądze z Polskiego Ładu są pożyczone i przyszłe pokolenia będą musiały je spłacać - zwracał uwagę Gustaw Marek Brzezin. -
Bardzo potrzebny jest dialog w celu skutecznego zainwestowania każdej złotówki. Konieczne jest powołanie czegoś w rodzaju „okrągłego stołu” rządowo-samorządowego.Program merytoryczny konferencji obejmował ponad 100 wydarzeń, które zostały podzielone na ścieżki tematyczne, takie jak m.in. Biznes i Zarządzanie, Innowacje, Społeczeństwo, Współpraca Międzyregionalna oraz Zrównoważony Rozwój.
Marszałek Brzezin wyraził nadzieję, że współpraca samorządu regionalnego z organizatorami kongresu w Mikołajkach będzie długotrwała.
-
To jest duża wartość dla Warmii i Mazur, bo możemy w ten sposób promować region piękny, znany z przyrody, możliwości wypoczynku i turystyki. Możemy też pokazywać region ambitny, region rozwijający się, który po raz kolejny w 100 procentach wykorzystuje środki z Unii Europejskiej i przygotowuje się też do następnej perspektywy. Kongres jest możliwością publicznej dyskusji w bardzo ważnych kwestiach, m.in. w zakresie wymiany doświadczeń w wymiarze międzynarodowym. Dzisiaj jest to największe spotkanie samorządowe w Polsce. Gościmy około tysiąca uczestników, jest mnóstwo różnorodnych paneli. Spodziewam się, że ta dyskusja i wnioski po kongresie będą przynosiły jak najlepszy efekt dla rozwoju naszych regionów - ocenił marszałek województwa.
Podczas drugiego dnia kongresu uczestnicy rozmawiali o wykorzystywaniu unijnych funduszy na przełomie mijającej i następnej perspektywy unijnej. Wśród priorytetów na lata 2021-2027 uczestnicy dyskusji wymieniali między innymi walkę z ubóstwem, bezrobociem oraz wykluczeniem komunikacyjnym.
Podczas 6. Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach dużym zainteresowaniem cieszył się również panel „Patriotyzm lokalny w gospodarce. Czy biznes regionalny może być alternatywą względem wielkich przedsiębiorstw?”.
Nie zabrakło także rozmów o wpływie współpracy transgranicznej na rozwój przedsiębiorczości i innowacji, współpracą JST z NGO podczas pandemii, wpływie parków technologicznych, miejskich transporcie elektrycznym czy cyfrowych samorządach.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, natomiast głównym partnerem samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.