Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zaprezentowało dzisiaj (7.12) nową czasową wystawę etnograficzną. Zorganizowana na poziomie spichrzowym olsztyńskiego zamku wystawa zatytułowana została „Utkana opowieść. Warmińskie i mazurskie tkaniny ludowe ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur”. Na wystawie zgromadzono ponad 320 obiektów i to nie tylko tkanin, ale również surowców i narzędzi, które służyły do ich wytwarzania.
- Jesteśmy na wernisażu absolutnie wyjątkowej wystawy - mówił, otwierając wystawę, Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.
- Kuratorka tej wystawy, Anna Czachorowska, przygotowywała ją od wielu lat. Udało się uzyskać dwuletni grant od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, co pozwoliło zrealizować tę wystawę w pełni, tak do końca. Kurator w organiczny, usystematyzowany sposób pracowała nad tym co dzisiaj widzimy. Jest fantastyczną znawczynią przedmiotu i naprawdę w pozytywny sposób „zakręcona” tym tematem.Wystawa została zrealizowana w ramach projektu „Z dobrej przędzy, różnym splotem. Badania, archiwizacja i popularyzacja warmińskich i mazurskich tkanin ludowych” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z państwowego funduszu celowego - Funduszu Promocji Kultury.
- Wybór obiektów na tę wystawę był bardzo trudny, bowiem nasze kolekcja etnograficzna jest ogromna - powiedziała Anna Czachorowska, kuratorka wystawy.
- Chciałam zaprezentować piękną i bogatą kolekcję tkanin ludowych z Warmii i Mazur sprzed 1945 roku, która znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur. Chciałam też pokazać wszystko to, co jest związane z tkaniną, a co znajduje się w naszych zbiorach.
Wystawa została podzielona na trzy części. W pierwszej z nich prezentowane są surowce oraz narzędzia służące ich obróbce. Znajduje się tam m.in. pochodzący z początku XX w. warsztat tkacki ze wsi Chaberkowo. Druga część ekspozycji to tkaniny dekoracyjne m.in. bardzo licznie reprezentowane w muzealnych magazynach płachty warmińskie, a także tkaniny podwójne, pościelowe, kolorowe szmaciaki. Na trzeciej części wystawy eksponowane są tkaniny odzieżowe, w tym pokazywane po raz pierwszy publicznie próbki tkanin, a także elementy ubioru.
- Poprzez prezentację tych eksponatów pragniemy ukazać specyfikę dawnego ludowego rzemiosła i piękno tkanin charakterystycznych dla Warmii i Mazur - wyjaśnia kuratorka wystawy.
Więcej o wernisażu w naszym filmie wideo i na zdjęciach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y