Podczas dwudniowej (24-25.11) konferencji dotyczącej żywności wysokiej jakości, tradycyjnej, lokalnej i regionalnej pod tytułem „Warmia, Mazury, Powiśle – tożsamość daje skrzydła” spotkali się członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle oraz grono osób związane z produkcją tego typu żywności.
Zaczęło się bardzo „smacznie”, gdyż część uczestników wystawiła do degustacji swoje wyroby. Konferencję otworzyła Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. Wręczyła nowo przyjętym członkom sieci Dziedzictwo Kulinarne Mazury Powiśle certyfikaty i emaliowane szyldy z logo sieci.
Konferencja została podzielona na dedykowane tematycznie części:» Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle jako marka, pomysł na biznes i żywa tradycja.
» Na talerzu w praktyce: stare czy nowe? tutejsze czy nietutejsze? swoje czy obce?
» O tym jak się Warmiak z Mazurem zejdzie, zapozna i... rozpocznie współpracę: Szybkie randki biznesowe - czyli spotkania jeden do jednego członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle
» Gdzie szukać dofinansowania? - Możliwości wsparcia działalności gospodarczej na obszarach wiejskich.
» Nieoczekiwanie istotne aspekty prowadzenia biznesu
» Aktualne zmiany w przepisach prawa żywnościowego.
Występy prelegentów cieszyły się dużym zainteresowaniem. Prof. dr hab. inż. Katarzyna Majewska, która sięgając czasów antycznych, z pasją opowiedziała historię pieczenia chleba. Skończyła Sylwia Ciągło-Androsiuk z Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie, która „podgrzała” atmosferę przedstawiając nowo obowiązujące przepisy, będące dla wielu uczestników sporym zaskoczeniem.
Dużo emocji wywołało też energetyczne wystąpienie Piotra Tutko - fotografa, szkoleniowca na temat marketingu w mediach społecznościowych. Niedosyt uczestników wywołał punkt programu „Randki Biznesowe”. Był to czas przeznaczony na zapoznanie się, integrację, co może będzie w przyszłości skutkować nawiązaniem kontaktów biznesowych.
Pierwszego dnia po południu znów było bardzo „smacznie” - w trakcie degustacji dań, które przygotowywali wszyscy uczestnicy konferencji pod kierunkiem Pascala Brodnickiego. Warsztaty kulinarne dzięki wspólnej pracy i pasji były również okazją do integracji.
Wspomnieć też trzeba o wystąpieniach Alicji i Tomasza Derdoń z kawiarni „Moja” z Olsztyna oraz Tomasza Szmitkowskiego z restauracji „Cudne Manowce”. Opisali swoje doświadczenia związane z odtwarzaniem starych receptur i wykorzystanie roślin dzikorosnących w kuchni.
Z D J Ę C I A