Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:23 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/SK | 2021-11-30 16:00 | Rozmiar tekstu: A A A
Olsztyński tryptyk

Audiobook - narzędziem upowszechniającym wiedzę o walce o niepodległość i suwerenność

Olsztyn24

Już niebawem ukaże się publikacja „Olsztyński tryptyk – Saga o rodzinie Wysockich”, wydana w ramach programu „Mozaika kultur” prowadzonego przez Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Książka ta, poza opowieścią o historii rodziny Wysockich, ludzi, którzy swoje powojenne losy związali z Olsztynem, zawiera dwie relacje: „Wspomnienia Witolda Wysockiego” – przedstawiające tragiczne losy żołnierza Armii Krajowej, skazanego na karę śmierci i wywiezionego do sowieckich łagrów oraz „Życiorys Stanisławy Wysockiej z domu Kozioł” – przedstawiający dramat więźniarki nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Potulicach.

Niezależnie od wydania książki powstał „Olsztyński tryptyk - audiobook”. Poszczególne rozdziały „Wspomnień Witolda Wysockiego”, publikowanych pierwotnie w latach 1994-1998 we fragmentach w Trybunie Akowców Wileńskich „Wiano” oraz „Życiorys Stanisławy Wysockiej...” zostały nagrane i począwszy od 1 listopada 2021 roku są sukcesywnie udostępniane na stronie fundacji http://szalonykrasnolud.pl/projekty/sample-page/olsztynski-tryptyk-audiobook/.

Audiobook jest, obok książki „Olsztyński tryptyk - Saga o rodzinie Wysockich” i gry planszowej „Śladami przodków” (której projekt w formie zdigitalizowanej udostępniony jest również na stronie internetowej fundacji http://szalonykrasnolud.pl/projekty/zrealizowane/2020-2/olsztynski-tryptyk/), doskonałym narzędziem upowszechniającym i kultywującym wiedzę związaną z walką o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej wśród mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.

W poniedziałek (29.11) odbyła się konferencja „No i pojechaliśmy... czyli opowieści o czerwonych dachach Prus Wschodnich”, podsumowująca dwa lata działań prowadzonych przez Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur. W spotkaniu tym wzięła udział prezes zarządu Fundacji Szalony Krasnolud - Monika Wysocka-Kawa, która na zaproszenie Fundacji Mazury Media oraz Archiwum Państwowego w Olsztynie zaprezentowała projekt „Olsztyński tryptyk” oraz przekazała nagrania Archiwum Państwowemu w Olsztynie.
R E K L A M A
Projekt „Olsztyński tryptyk” został zrealizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanego Monice Wysockiej-Kawie w 2020 roku. Partnerem tego projektu jest Marcin J. Sobiech, który opracował kartograficznie planszę gry „Śladami przodków” (Exgeo.pl).

Projekt „Olsztyński tryptyk - audiobook” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Partnerem tego projektu jest Radio Olsztyn S.A.

Wydawcą książki „Olsztyński tryptyk - Saga o rodzinie Wysockich” jest Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Ponadto Fundacja Szalony Krasnolud korzystała ze wsparcia Janusza Cejmera (Studio Projekt), Radosława Przybyły (Grupa RM Sp. z o.o.) i Wacława Brudka (olsztyn24.com).

Wieczór autorski planowany pierwotnie na listopad 2021 roku z przyczyn pandemicznych został przesunięty. O dokładnej dacie zainteresowani będą mogli dowiedzieć się z portalu społecznościowego Fundacji Szalony Krasnolud (www.facebook.com/Fundacja.Szalony.Krasnolud).

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.