(fot. mat. pras.)
Skuteczne pozycjonowanie stron to takie, które sprawia, że witryna wyświetla się wysoko w wynikach wyszukiwania na powiązaną z nią frazę, a link do niej „zachęca” do kliknięcia. Osiągnięcie takiego efektu coraz częściej wymaga wyjścia ponad podstawowe techniki SEO. Jednym ze sposobów na wsparcie działań w tym zakresie, jest wykorzystanie potencjału, jaki mają dane strukturalne. Zobacz, czym one są i dlaczego są tak ważne.
Czym są dane strukturalne?
Dane strukturalne są znacznikami internetowymi, czyli
dodatkowymi „metainformacjami” o zawartości strony www, które wspomagają komunikację z algorytmami wyszukiwarki. Wykorzystując je, ułatwiasz zadanie robotom Google, które mogą szybciej, a zarazem precyzyjniej zaindeksować stronę. W efekcie może ona zostać uznana przez wyszukiwarkę za bardziej wartościową. A to prowadzi do wyświetlenia wyniku wyszukiwania w bardziej atrakcyjnej formie - tzw. rich snippet.
Jak wyglądają dane strukturalne?
Dane strukturalne to dodatkowe tagi, którymi oznacza się stronę internetową - tak, aby przypisać zawarte na niej informacje do konkretnych kategorii. Najczęściej stosowane przy ich tworzeniu są wytyczne przygotowane na stronie Schema.org, które powstały przy współpracy czterech największych gigantów w świecie wyszukiwarek, czyli Google, Microsoftu, Yandex oraz Yahoo.
Tagi są bardzo zróżnicowane i dopasowane do specyfiki różnorodnej zawartości na stronach www. Przykładowo, dla podstrony oznaczonej tagiem Product, można podać m.in. informacje o:
• jego marce (brand),
• kategorii produktu,
• kolorze,
• kraju pochodzenia,
• jego wymiarach i parametrach technicznych,
• modelu,
• cenach.
Ich uzupełnienie zwiększa prawdopodobieństwo, że informacje wyświetlą się na liście wyszukiwania w Google w postaci tzw. rich snippet, czyli bardziej rozbudowanego wpisu. Takiego, który dostarczy użytkownikowi więcej informacji już na starcie (np. pokaże cenę produktu oferowanego w e-sklepie oraz określi jego dostępność w magazynie), a jednocześnie po prostu będzie bardziej widoczny na tle innych widoków.
Wynik, który wyświetli się w postaci rich snippet, nie musi być na pierwszej pozycji na liście wyszukiwań, aby został zauważony, a jego potencjał konwersyjny jest bardzo wysoki. Warto więc „powalczyć” o uzyskanie takiego efektu.
Czy korzystanie z danych strukturalnych przekłada się bezpośrednio na wyniki pozycjonowania strony?
- Chociaż Google oficjalnie potwierdza, że korzystanie z danych strukturalnych nie ma bezpośredniego przełożenia na pozycję w wynikach wyszukiwania, w rzeczywistości prezentacja w formie „rich snippet” jest tą, która ściąga najwięcej uwagi odbiorcy. Badania potwierdzają, że to zwiększa potencjał konwersyjny nawet 4-krotnie! - mówi ekspert agencji
Fabryka Marketingu.
Dlatego coraz więcej firm, a w szczególności e-sklepów zaczyna korzystać z danych strukturalnych. Warto zatem dołączyć do nich już teraz - tak, aby zwiększyć swoją konkurencyjność w najlepszym możliwym momencie.
Jak wprowadzić dane strukturalne?
Zgodnie z rekomendacjami Google, dane strukturalne powinno się wprowadzać w formacie JSON-LD, co można zrobić przy pomocy programu Schema Markup Generator. Poprawność tak wprowadzonych tagów zweryfikujesz, wykorzystując Google Structured Data Tool.
Alternatywnie można też skorzystać z formatów:
• RDF - to rozwiązanie, które umożliwia wprowadzenie danych strukturalnych bezpośrednio do kodu serwisu www,
• Microdata - skorzystanie z tego wariantu da podobny efekt.
Wybranie odpowiedniego sposobu wprowadzenia danych strukturalnych zależy m.in. od skali, na jaką chcesz ją zaimplementować, a także tego, czy chcesz to zrobić ręcznie, czy automatycznie. Jeżeli masz wątpliwości, jak skorzystać poprawnie z tego narzędzia, najlepiej zlecić to zadanie ekspertom. Współpraca ze specjalistami da gwarancję, że dane strukturalne zostaną wykorzystane w prawidłowy sposób i realnie przełożą się na lepsze wyniki w odniesieniu do pozycjonowania, a także samej sprzedaży.