Ośmiu badaczy z mieszczącego się w Olsztynie Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w rankingu TOP 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie.
Tegoroczne zestawienie opublikowane na łamach czasopisma PLOS Biology objęło 190 tys. specjalistów z 22 dyscyplin podzielonych na 176 dziedzin. W tym prestiżowym gronie jest 8 naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.
-
Jestem dumny, że wyróżnieni to niemal 10% pracowników naukowych instytutu - mówi prof. Mariusz Piskuła, dyrektor jednostki. -
Podkreślić należy, że osiągnięcia wszystkich z nich powstały w czasie pracy w instytucie. Nadal niekwestionowanym liderem pozostaje prof. Ryszard Amarowicz, a fakt regularnego pojawiania się na tych listach kolejnej generacji naukowców instytutu bardzo dobrze rokuje na naszą przyszłość. Ranking TOP 2% ocenia dorobek naukowy poszczególnych badaczy według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając takie kryteria, jak indeks Hirscha, liczbę cytowań (także autocytowań) oraz miejsce i rolę na liście autorów (pierwsze, ostatnie miejsce). Zestawienie po raz kolejny opracował Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies.
Ranking podzielony jest na dwie listy. Pierwsza obejmuje dorobek naukowy z całego okresu pracy zawodowej naukowca, a druga dotyczy wyłącznie jednego roku - 2020.
Naukowcy Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN:»
Ranking obejmujący całokształt kariery naukowej: Prof. dr hab. Ryszard Amarowicz
Prof. dr hab. Henryk Zieliński
Prof. dr hab. Mariusz Piskuła
Prof. dr hab. Adam Zięcik
Prof. dr hab. Zenon Zduńczyk
Prof. dr hab. Jan Kotwica
»
Ranking obejmujący rok 2020:Prof. dr hab. Ryszard Amarowicz
Prof. dr hab. Henryk Zieliński
Prof. dr hab. Zenon Zduńczyk
Prof. dr hab. Adam Zięcik
Dr hab. Agnieszka Wacławik, prof. PAN
Prof. dr hab. Jerzy Juśkiewicz.