To już ostatni moment na zakup biletów na świąteczny musical, którego odsłony będą miały miejsce w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w grudniu. Filharmonicy poinformowali, że repertuar końca roku 2021 zaproponowany regionalnym miłośnikom muzyki okazał się sprzedażowym sukcesem.
Na koncert symfoniczny z udziałem skrzypka Romana Simovicia (Czarnogóra/Wielka Brytania), który odbędzie się o godzinie 19.00 w nadchodzący piątek (26.11) nie ma już wolnych miejsc. Szczęśliwcy, którym udało się kupić bilety, spędzą wieczór z Koncertem skrzypcowym D-dur op. 35 oraz V Symfonią e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.
Zatopi on słuchaczy w świat muzyki romantycznej sztandarowego kompozytora swojej epoki, który w twórczości instrumentalnej znalazł sposób na swoiste zwierzenie, wyrażanie miotających nim skrajnych emocji. Dodajmy do tego zachwycający warsztat kompozytorski, umiejętność genialnego instrumentowania, niezwykle charakterystyczny język muzyczny. Orkiestrę symfoniczną filharmonii poprowadzi jej dyrektor, Piotr Sułkowski. Partię solową skrzypiec wykona Roman Simović, którego błyskotliwa wirtuozeria i wrodzona muzykalność oraz nieograniczona wyobraźnia muzyczna zaprowadziły na najsłynniejsze estrady świata, z Carnegie Hall na czele.
Grudzień upłynie olsztynianom głównie na oglądaniu i słuchaniu ubiegłorocznej produkcji filharmonii, która nie mogła mieć swojej premiery na macierzystej scenie przed rodzimą widownią ze względu na obostrzenia pandemiczne. Dlatego też widowisko muzyczno-taneczne „Warmińska opowieść wigilijna - Pora jeziora” pojawi się na tej scenie 4 (premiera), 5, 6, 10, 11, 12, 14, 15 i 18 grudnia.
Spektakl musicalowy inspirowany jest tradycją oraz kulturą Warmii i Mazur. Za kanwę musicalu posłużyły dwie najbardziej znane opowieści z regionu - legendy o Łynie i Kirsnie oraz o Królu Sielaw. Poruszająca w swej prostocie historia o miłości, dobroci serca i poświęceniu, zanurzona w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia, niesie uniwersalne wartości, a element baśniowości dodatkowo je podkreśla i ubarwia. W pełnych rozmachu scenach ukazano tańce rusałek czy poszukiwanie magicznego ziela. Przedstawiono między innymi mitycznego Króla Sielaw, kłobuka oraz noszącą symboliczne imiona parę: Ojca Mazura i Matkę Warmię. Zetknięcie lokalnego folkloru z disneyowskimi wręcz melodiami sprawia, że spektakl ten skierowany jest do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców.
Do udziału w projekcie zaproszeni zostali wybitni artyści. Autorem scenariusza jest Ałbena Grabowska - współczesna polska powieściopisarka, która swoją popularność zawdzięcza w szczególności cyklowi książek pt. „Stulecie winnych”. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki. Do współpracy zaproszone zostały także znane osoby związane z regionem Warmii i Mazur: twórcą muzyki jest Tomasz Szymuś - kompozytor i aranżer, znany ze współpracy z wieloma programami telewizyjnymi, zaś choreografię musicalu opracowała Iwona Pavlović - tancerka, jurorka programu Polsat „Taniec z gwiazdami”. Całość reżyseruje Jerzy Połoński - reżyser spektakli telewizyjnych, teatralnych - w teatrach dramatycznych, operowych, muzycznych i lalkowych. Kierownictwo muzyczne objął dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Piotr Sułkowski. Solistami są aktorzy teatralno-musicalowi związani z czołowymi polskimi teatrami muzycznymi. W musicalu wzięły udział również olsztyńskie grupy taneczne: Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” oraz Pracownia Tańca „Pryzmat”.
Musical napisany został na specjalne zamówienie i stworzony od początku do końca przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską. To znakomita okazja, by całą rodziną dać się porwać w baśniowy świat, poczuć świąteczną atmosferę i poznać kulturę warmińskiej ziemi. Aby to zrobić, należy się jednak spieszyć. Bilety dostępne są jeszcze tylko na 14 (2 miejsca) i 15 grudnia (1 miejsce) - w internetowym systemie sprzedaży FWM).