(fot. archiw. UWM)
Już w środę (17.11) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbędzie się jam projektowy „UWM dla jutra”, podczas którego przedstawiciele społeczności akademickiej opracują rozwiązania służące realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Jam projektowy „UWM dla jutra” to jedno z pierwszych działań Green Teamu, czyli powołanego na UWM na początku września zespołu ds. realizacji celów zrównoważonego rozwoju. 17 listopada, w czasie 8-godzinnej burzy mózgów, kilkuosobowe drużyny przedstawicieli studentów, pracowników naukowych i administracyjnych UWM oraz uczniów Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie zdiagnozują najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi uniwersytet, a następnie zaprojektują rozwiązania. W czasie wydarzenia będą działać zgodnie z ideą design thinking, w czym wspierać ich będą doświadczeni moderatorzy. Wydarzenie odbędzie się w Starej Kotłowni, a jego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 9.
Cele zrównoważonego rozwoju zostały przyjęte przez Organizację Narodów Zjednoczonych w Agendzie 2030. Jest ich 17, a każdy z nich ma za zadanie przypominać, że postęp nie może dokonywać się ze szkodą dla środowiska czy społeczeństwa.
- Będziemy dążyć do realizacji wszystkich 17 celów, bo działamy w słusznej sprawie - przekonuje Adriana Faraś-Bąk, zastępczyni kanclerza UWM i przewodnicząca Green Teamu. Pani kanclerz przypomina też, że część działań, mających na celu odpowiadanie na wyzwania współczesności, UWM realizuje, wdrażając przyjętą strategię rozwoju Uniwersytetu, a także kontynuując osiągnięcia towarzyszące założeniom programu Green University.
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, to społeczna odpowiedzialność motywuje wspólnotę akademicką do proponowania i testowania rozwiązań, którymi może ona zainspirować innych.
- Wpływ na lepsze jutro dla środowiska ma tak naprawdę każdy, a działając wspólnie, osiągniemy więcej - podkreśla Adriana Faraś-Bąk.
Które z celów zrównoważonego rozwoju będą priorytetowo traktowane przez Green Team?
- Na pewno skupimy się na takich, które zakładają współpracę i realizację działań na bazie zasobów, które posiadamy, z zachowaniem dbałości o środowisko naturalne, przyczyniając się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, ograniczania ilości odpadów, wykorzystywania odnawialnych źródeł energii - tłumaczy zastępczyni kanclerza UWM.
- Realizowane przez nas przedsięwzięcia będą miały znaczący wpływ na rozwój Uniwersytetu w wielu aspektach jego funkcjonowania: od gospodarczego po edukacyjny, społeczny i środowiskowy.