Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:44 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Oświata, edukacja
Lech Wąsowski | 2021-11-01 18:58 | Rozmiar tekstu: A A A

W olsztyńskim „Ekonomiku” łączymy teorię z praktyką

Olsztyn24
Zajęcia praktyczne uczniów „Ekonomika” (fot. archiw. ZSE) | Więcej zdjęć »

W Zespole Szkół Ekonomicznych w Olsztynie, popularnym „Ekonomiku”, mieści się Technikum nr 7. Ucząca się w tej szkole młodzież nie tylko przygotowuje się do egzaminu maturalnego (materiał jak w liceum ogólnokształcącym), ale również nabywa umiejętności potrzebne do wykonywania wybranego zawodu. Co ważne, młodzież, która zdobędzie tytuł technika, czyli z sukcesem zda egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie, będzie zwolniona z obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym. Jest więc o co się starać.

Szkolne zajęcia teoretyczne, nawet prowadzone w ciekawy, profesjonalny sposób, nie są w stanie zastąpić zdobywania umiejętności w sposób praktyczny. Jak bowiem nauczyć technika organizacji turystyki roli przewodnika, siedząc w szkolnej ławie? Jak nauczyć technika hotelarstwa pracy w recepcji, aranżowania okolicznościowych stołów, serwowania potraw, ładnego i dekoracyjnego ścielenia łóżek, jeśli oglądamy to tylko na zdjęciach i filmach? Jak nauczyć technika informatyki i technika programistę programowania, jeśli nie możemy stwierdzić czy robimy to poprawnie? Podobne pytania dotyczą również pozostałych kierunków kształcenia w „Ekonomiku”: technika rachunkowości i technika ekonomisty.

Przypomnijmy, że uczniowie z Technikum nr 7 odbywają praktyki zawodowe w różnych ciekawych miejscach i w zakładach pracy, a klasy hotelarskie odbywają zajęcia praktyczne w olsztyńskich hotelach. Tu uczą się wykonywania czynności na wszystkich odcinkach pracy.

Na zajęciach obsługi konsumenta młodzież z klas technik hotelarstwa uczy się nakrywania stołów na różne okazje, np. urodziny, święta, kolację biznesową i wiele innych. Poprawne ustawienie zastawy, dobranie dodatków oraz dopasowanie odpowiedniej kolorystyki na wszystkich robi wrażenie. Potrawy z Polski, Europy i świata uczniowie przygotowują w specjalnie przygotowanym punkcie gastronomicznym na terenie szkoły. Warto zaznaczyć, że dużą część zdobytej w „Ekonomiku” wiedzy teoretycznej oraz nabytych umiejętności praktycznych można wykorzystać również w życiu prywatnym.
R E K L A M A
Obsługa klienta czasami nie jest prosta i wymaga dużego opanowania, dlatego uczniowie Technikum nr 7 pracują również nad przełamywaniem tremy i nieśmiałości. Nabywają niezbędnego doświadczenia, uczestnicząc w różnych uroczystościach odbywających się na terenie miasta, na przykład podczas wręczenia nagród najlepszym nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w Urzędzie Wojewódzkim. Młodzież godnie reprezentuje szkołę na terenie miasta i nie tylko - bardzo często jest zapraszana do pomocy przy organizacji i uświetnieniu różnych uroczystości.

Uczniowie klas turystycznych wcielają się w rolę przewodników. Całe grupy spacerują po mieście, a poszczególni uczniowie opowiadają pozostałym koleżankom i kolegom o wybranych miejscach i obiektach przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Jest to z pewnością ciekawe doświadczenie, a przy okazji młodzież z poza Olsztyna poznaje stolicę województwa. Na podstawie zebranych materiałów i zdjęć z takich wycieczek w ZSE w poprzednim roku szkolnym powstał przewodnik o Olsztynie i regionie. To właśnie uczniowie opowiedzieli w nim o ciekawych miejscach, które warto odwiedzić, a ich pracę można zobaczyć pod adresem: www.przystanek.olsztyn.pl.

Przyszli informatycy i programiści uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach „Operator Drona - Zawód Przyszłości”. W zajęciach brali też udział nauczyciele i pracownicy szkoły, a były one zorganizowane przez Urząd Marszałkowski. W ramach warsztatów odbyły się loty pokazowe, w tym dronem typu RACER w trybie FPV. Uczestnicy zdobyli wiele informacji oraz nabyli przydatne umiejętności praktyczne. Mają prawo i umiejętność latania dronem (zdobycie podstawowych uprawnień), potrafią przygotować i zaprogramować misje do wykonania przez te urządzenia (należało pokonać dość skomplikowany tor przeszkód i nie rozbić maszyny). Warto pamiętać, że samo posiadania drona, bez zdobytych przez właściciela uprawnień, nie daje mu prawa do latania. Tak więc umiejętności zdobyte podczas szkolenia są niezbędne nie tylko w życiu prywatnym, ale przede wszystkim na rynku pracy.

W październiku w szkole odbyły się też wybory do samorządu uczniowskiego. Przewodniczącym został Remigiusz z klasy 2i i wraz z Igorem, Eweliną, Katarzyną i Pawłem będą przedstawicielami uczniów przez kolejne lata. Opiekunem samorządu został Rafał Podskrobko. Społeczność szkolna gratuluje wybranym i życzy wielu ciekawych, zrealizowanych pomysłów. Trzymamy kciuki i oczywiście o wszystkich ważnych wydarzeniach w „Ekonomiku” będziemy na bieżąco informować.

Lech Wąsowski

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.