Spotkanie w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku | Więcej zdjęć »
Od końca kwietnia br. w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie można oglądać wystawę prac plastycznych zatytułowaną „Poza centrum. Sztuka olsztyńskiego środowiska plastycznego po 1945”. Ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa spowodowały, że wystawa nie miała uroczystego otwarcia. Jednak wczoraj (29.10) wieczorem Muzeum Warmii i Mazur stworzyło miłośnikom sztuki współczesnej wyjątkową okazję nie tylko do obejrzenia zgromadzonych na wystawie prac, ale również do wzięcia udziału w dyskusji poświęconej początkom olsztyńskiego środowiska plastycznego po II wojnie światowej, jego rozwojowi, a także perspektywom tej sfery działalności artystycznej w regionie.
- Spotkanie jest próbą podsumowania twórczości olsztyńskich artystów po 1945 roku - powiedział Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur otwierając spotkanie. - Muzeum Warmii i Mazur jest muzeum regionalnym i bardzo poważnie tę rolę traktujemy. Oprócz troski i pieczy o zabytki związane z regionem warmińsko-mazurskim, a nawet szerzej, Muzeum Warmii i Mazur dokonuje wyborów co do zbiorów szeroko pojętej sztuki współczesnej. Dokonywanie wyborów co do twórców regionalnych nie jest jednak łatwe, ale jako muzeum regionalne takich wyborów powinniśmy dokonywać i takich wyborów dokonujemy, zarówno w obszarze kolekcjonowania tych dzieł, jak i ich prezentowania.
Na wystawie urządzonej w części barokowej olsztyńskiego zamku znalazło się prawie 100 prac olsztyńskich twórców. Większość eksponatów pochodzi ze zbiorów sztuki współczesnej Muzeum Warmii i Mazur. Niewielką liczbą prac wypożyczono z olsztyńskiego Biura Wystaw Artystycznych oraz ze zbiorów Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
- Wybór prac na tę wystawę naprawdę nie był łatwym zadaniem, biorąc pod uwagę przestrzeń, w której można było te dzieła zaprezentować, by te wyjątkowe dziesięciolecia podsumować pracami w jakiś spójny sposób - wyjaśniła Grażyna Prusińska z Muzeum Warmii i Mazur, kuratorka wystawy. - Jaki był mój zamysł przy wyborze prac na tę wystawę? Chciałam pokazać sztukę olsztyńskich plastyków poprzez prace, które stworzyli zaraz po przyjeździe do Olsztyna. Wydawało mi się, że taka perspektywa pozwoli w jednej przestrzeni zgromadzić dzieła, które da się wtedy ocenić pod względem ich potencjału, a także umożliwi podjęcie próby analizy artystycznej tego zbioru.
R E K L A M A
W dyskusji o początkach, kondycji i perspektywach olsztyńskiego środowiska plastycznego udział wzięły historyczki sztuki Krystyna Koziełło-Poklewska i Ewa Gładkowska oraz nauczycielki akademickie UWM i zarazem artystki-plastyczki Anna Drońska i Violetta Kólikowska-Parkasiewicz. To damskie grono uzupełnił artysta-plastyk Tadeusz Burniewicz. Panel dyskusyjny poprowadziła Grażyna Prusińska. Tę część spotkania na zamku zarejestrowaliśmy kamerą wideo. Zachęcamy do obejrzenia naszej wideo relacji.