Łazienka to wnętrze, którego wystrój powinien zostać dobrze przemyślany. To przede wszystkim pomieszczenie użytkowe, jednak kwestie wizualne również mają w nim duże znaczenie. Doskonałym przykładem połączenia obu tych aspektów jest wybór szafki z umywalką i baterią.
Zalety zestawów łazienkowych
Najbardziej oczywistą zaletą zestawu szafki z umywalką i baterią jest estetyka. Syfon i rury odpływowe zostaną ukryte wewnątrz mebla, dzięki czemu nie będą psuć wystroju wnętrza. Ponadto szafki dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, w tym imitujących modną strukturę drewna. Dostępne są również wersje matowe, jak i w połysku. Dzięki szerokiemu wyborowi można bez problemu znaleźć model, który doskonale dopasuje się do wystroju naszego wnętrza.
Szafka łazienkowa z umywalką daje nam dodatkową przestrzeń do przechowywania ręczników, środków czystości i papieru toaletowego, czyli rzeczy, które nie wyglądają zbyt estetycznie na wierzchu. Do plusów tego rozwiązania zalicza się również wygoda w kwestii pielęgnacji wnętrza. Wybór szafki z umywalką oznacza zredukowanie ilości zakamarków i trudnych do czyszczenia miejsc. Obecnie na rynku bez trudu możemy znaleźć zestawy umywalkowe w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy znaleźć odpowiedni model niezależnie od metrażu naszej łazienki. Doskonałym przykładem będzie
kolekcja Cersanit Moduo, w której możemy znaleźć zarówno szafki o szerokości 40, jak i 80 cm.
Rodzaje zestawów łazienkowych
Zestawy złożone z szafki z umywalką i baterią dostępne są zazwyczaj w dwóch wariantach: stojącym lub podwieszanym. Pierwszy z nich jest lepszy pod względem kwestii użytkowych. Stojąca szafka z umywalką jest dostępna do użycia niemal natychmiast, bez potrzeby przymocowywania jej do ściany i inwazyjną ingerencję w materię wnętrza. Modele tego typu także cechuje większa pojemność niż modele wiszące. Poza tym, jeśli mebel przylega do podłogi, to nie zbiera się pod nim kurz i brud, co znacząco ułatwia sprzątanie.
Umywalka z szafką wiszącą to z kolei o wiele lepszy wybór do niewielkich wnętrz - wolna przestrzeń między podłogą a szafką sprawi, że wnętrze wyda się optycznie większe. Ponadto, pomimo faktu, że w przestrzeni pod meblem zbierają się zanieczyszczenia, wyczyszczenie ich jest bardzo proste, gdyż mamy tam łatwy dostęp.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zestawu łazienkowego?
Przed wyborem szafki łazienkowej z umywalką warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, dzięki którym nasze wnętrze będzie zarówno piękne, jak i funkcjonalne.
Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, są rozmiary szafki. Najistotniejszym wymiarem, na który należy zwrócić uwagę przed zakupem, jest szerokość mebla. Standardowe szerokości szafek łazienkowych to 60, 80, 100 i 120 cm, jednak w zależności od producenta, możemy znaleźć także mniej standardowe rozmiary. W niewielkich wnętrzach doskonale sprawdzą się niewielkie zestawy łazienkowe z kolekcji Elita Young Basic o szerokości zaledwie 40 cm.
Istotnym czynnikiem jest również materiał. Najczęściej w produkcji mebli łazienkowych wykorzystuje się płyty MDF, które zabezpiecza się dodatkowo przed wilgocią za pomocą specjalnych lakierów. Dzięki takim środkom bezpieczeństwa materiał nie spuchnie ani nie ulegnie wypaczeniu pod wpływem wody. W niektórych wnętrzach doskonale sprawdzi się także naturalne drewno. We wnętrzach loftowych doskonale sprawdzą się także szafki z metalowymi stelażami. Tworzywo malowane proszkowo nie ulegnie korozji nawet w wilgotny miejscu.
Ważnym czynnikiem jest także kolor. Barwa szafek pod umywalkę powinna być dobrze dopasowana do aranżacji wnętrza. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama kolorów, dzięki czemu bez trudu znajdziemy meble do nawet najbardziej oryginalnego wnętrza. Najpopularniejszymi opcjami są biały, szary, antracytowy oraz imitacja struktury drewna.
Ostatnim, ale nie mniej istotnym czynnikiem jest kwestia aranżacja strefy przechowywania. Szafki łazienkowe najczęściej wyposażone są w drzwi z półkami, szuflady lub otwarte półki (doskonałe do ekspozycji dekoracji). Duży wpływ na wybór ma często umiejscowienie mebla oraz ilość dostępnego miejsca. W niektórych aranżacjach może nie być dość miejsca na któreś z rozwiązań. Dlatego warto dobrze przemyśleć to, na jaki mechanizm otwierający się zdecydujemy.
Z D J Ę C I A
F I L M Y